Śpiulkolot – Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Doceniono także: naura, twoja stara, mrozi i odciszyć

Na zwycięskie słowo głos oddało  9 656 internautów. Na podium znalazły się też słowa „naura” i „twoja stara”.

 

Zakończył się VI plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Na pierwszym miejscu znalazło się słowo śpiulkolot, na które głosowało 9 656 internautów, na drugim miejscu naura z liczbą 9 401 głosów i na trzecim twoja stara z 6 665 głosami.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, który jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego głównym celem jest wyłonienie popularnych słów używanych przez polską młodzież w dwuetapowym głosowaniu. Te trwało od 12 października do 30 listopada.

– Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox) – skomentowała Anna Wileczek, doktor habilitowana nauk humanistycznych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

Co oznaczają zwycięskie słowa?

Śpiulkolot to żartobliwe określenie miejsca do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’. Słowo naura to skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia.

Na podium znalazło się takie określenie twoja stara, które funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.

Przyznano także Nagrodę Jury. W tym roku nagroda główna przypadła słowu mrozi.

– Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe’u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania – komentują członkowie Jury.

Na wyróżnienie jury zasłużyło słowo odciszyć, oznaczające wyłączyć mikrofon. Słowo zaczęło się często pojawiać w szkolnych rozmowach podczas zdalnego nauczania, jakie zostało wprowadzone do szkół w czasie pandemii.

– To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli – uzasadnia wybór kapituła konkursu.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

W jakich czasach my żyjemy 😔

mieszkaniec mrozi
mieszkaniec mrozi
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

oco ci chodzi