Spis powszechny dobiega końca. Spisz się i uniknij kary

Tylko do 30 września mamy czas na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Obowiązek ten może nam zająć kilkanaście minut, a dzięki temu unikniemy możliwej kary.

 

Narodowy Spis jest przeprowadzany co 10 lat i ma na celu np. obliczenie kwoty dotacji dla poszczególnych gmin lub zaplanowania środków na ochronę zdrowia w danym regionie. Udział w tym przedsięwzięciu jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Polski (nawet tych mieszkających poza granicami kraju), a niedokonanie tego obowiązku będzie karane grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł. Taka sama kara może również spotkać osobę, która w formularzu poda fałszywe dane.

Osoby, które nie spisały się przez Internet telefonicznie (infolinia: 22 279 99 99) lub w punkcie spisowym w urzędzie miasta/gminy, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty w domu. Połączenia od numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 nie należy zatem ignorować, ponieważ właśnie z tych numerów będzie on dzwonił. Urzędnikowi nie można odmówić udzielenia informacji, ponieważ każda taka sytuacja może grozić nałożeniem grzywny.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy osoba, z którą rozmawiamy jest faktycznie tym, za kogo się podaje, jego tożsamość można sprawdzić na stronie internetowej spis.gov.pl, poprzez infolinię (pod numerem 22 279 99 99, po wybraniu weryfikacji tożsamości rachmistrza).

 

M.Bieńkowska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments