„Śpiewajmy kolędy, ocalmy pastorałki” – przasnyskie kolędowanie 2023 [FOTO]

15 stycznia 2023 roku kościół pw. św. Wojciecha w Przasnyszu wypełnił się po brzegi. Po mszy św. o godzinie 16.00 odbył się koncert wieńczący Przasnyskie Kolędowanie 2023.

 

Piękne brzmienie i nastrojowe oświetlenie pozwoliło mieszkańcom Przasnysza jeszcze raz poczuć niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia. Kolędy i pastorałki podczas festiwalu śpiewały grupy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu, Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu, Szkoły Podstawowej nr 5 w Przasnyszu, a także Chór Parafii Św. Kantego w Krasnosielcu, Miejski Chór Męski z Przasnysza, Zespół Seniorów z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, połączone zespoły folklorystyczne „Kurpie” i „Młode Kurpie” z Jednorożca.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Miejski Chór Męski w partnerstwie z Burmistrzem Przasnysza, Proboszczem Parafii Św. Wojciecha oraz Miejskim Domem Kultury w Przasnyszu. Było kontynuacją zapoczątkowanych w 2020 roku i pomyślanych jako coroczne spotkań chóralnych.

 

– Projekt ten został wstrzymany na dwa lata w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią. Zamysłem organizatorów projektu, oprócz ubogacenia przeżywania okresu Bożego Narodzenia w naszym mieście, było przywrócenie w pamięci mieszkańców Przasnysza uroku i prostoty pastorałek, które raczej nie towarzyszą liturgii w kościołach, wykonywane są rzadko, i w związku z tym, stopniowo zanikają w naszej pamięci. Stanowią one ważny element naszej polskiej tradycji i religijności, i jako takie, godne są pielęgnowania  i zachowania dla kolejnych pokoleń – informuje Grzegorz Andrejczyk z Męskiego Chóru Miejskiego.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments