W ramach tegorocznego projektu „Nakręceni na historie” trwają ostatnie przygotowania (próby teatralne oraz tworzenie scenografii) do spektaklu K.O.S.T.K.A. Scenariusz autorstwa pani Edyty Przybysławskiej powstał na podstawie komiksu Przemysława Wysogląda SJ.
Od kwietnia w Miejskim Domu Kultury trwają warsztaty i próby teatralne.
Jednocześnie podczas wakacji pod fachowym okiem pana Tomasza Jakubowskiego (Pracownia Batiku MAMUT) odbywały się warsztaty, których efektem jest niepowtarzalna „batikowa scenografia” do spektaklu.
Sztukę będzie można zobaczyć 17. września o godz. 15.00 na przasnyskim Rynku. Spektakl jest częścią obchodów Dnia Patrona Miasta. Zapraszamy!
Już teraz dziękujemy za zaangażowanie młodzieży uczestniczącej w projekcie oraz naszym partnerom projektowym – Fundacji SCALAM i Miejskiemu Domowi Kultury – za świetną współpracę!
„Komiks K.O.S.T.K.A jest opowieścią o Stanisławie Kostce i jego bracie Pawle. Dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny, zabezpieczenie finansowe, otwarte głowy i wolność wyboru. Dlaczego więc się poróżnili i dlaczego ich życie potoczyło się w tak różnych kierunkach?
Staszek Kostka jak każdy nastolatek miał pragnienia. Co więcej, umiał je wypowiedzieć przed samym sobą i przed swoimi bliskimi. Czy było to wtedy łatwe? Nie. To łatwe nie jest do dziś. Z jednej strony narażenie się na śmieszność i obawa przed odrzuceniem, z drugiej nasze lenistwo i wygoda. Czy to wszystko nie sprawia, że robimy mniej, niż jesteśmy w stanie zrobić?
Paweł Brożyniak SJ
Wieloletni organizator Ignacjańskich Dni Młodzieży
Komiks to dość nietypowa forma mówienia o świętych, ale przecież bardzo dobrze wpisująca się w naszą współczesną cywilizację obrazkową. Żeby zaś dotrzeć do współczesnego człowieka, trzeba stosować współczesne środki.
Wojciech Ziółek SJ
Prowincjał Jezuitów”
Więcej o historii powstania komiksu na stronie: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/kostka/1
Scenariusz i reżyseria, warsztaty teatralne: Edyta Przybysławska (MDK)
Scenografia, warsztaty batiku: Tomasz Jakubowski (MDK)
Koordynator wydarzenia: Paulina Zembrzuska (Fundacja SCALAM)
MBP