Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie z nowym sprzętem.

COVID-19 przybiera na sile. Codziennie przybywa po kilkanaście tysięcy osób zakażonych, w tym znaczna część na Mazowszu. W szpitalach zaczyna brakować wszystkiego: sprzętu, środków ochrony, a także leków. Dlatego władze Mazowsza nie ustają w doposażaniu placówek medycznych. Dzięki środkom z realizowanego przez samorząd województwa projektu unijnego, 11 podmiotów kupuje specjalistyczną aparaturę i prowadzi prace remontowe za ponad 60 mln zł. Jednym z nich jest Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie.

 

W ramach drugiego etapu projektu, samorząd województwa udzielił 11 partnerom pełnomocnictwa do realizacji zamówień, w tym m.in. dotyczących zakupu sprzętu i prowadzenia robót remontowo-budowlanych, których celem jest lepsze przygotowanie szpitali do walki z COVID-19. Pula środków na ten cel przeznaczona to 60 mln zł.  Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Podpisanych zostało już ponad 220 umów, których wartość przekroczyła 52 mln zł. Jednym z partnerów jest Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, który podpisał 40 umów, na dostawę 572 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz roboty budowlane. Na ten cel placówka otrzymała od samorządu Mazowsza 5,9 mln zł, a zaangażowanych zostało już blisko 5,3 mln zł. W najbliższym czasie podpisywane będą kolejne umowy.

Na tym etapie pandemii najważniejsze jest zabezpieczenie szpitali w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej, zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Jesteśmy w trakcie finalizowania zakupów z bardzo dużego programu wsparcia, który obejmuje w sumie 70 placówek medycznych, w tym także stacje pogotowia ratunkowego. Dzięki pozyskanym środkom unijnym kupiliśmy już nie tylko dziesiątki tysięcy sztuk środków ochrony osobistej, ale także sprzęt i urządzenia do ratowania życia i diagnostyki. Chcemy pozyskać dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych na rozszerzenie tego projektu. Epidemia się nasila i chcemy skoncentrować wydatki na środkach ochrony osobistej, ale także urządzeniach do wspomagania oddychania. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Komisją Europejską i mamy jej wstępną pozytywną opinię – dodaje marszałek.

 

W grupie 11 partnerów, do których kierowane jest główne wsparcie w ramach II etapu projektu są zarówno szpitale stołeczne np. Wojewódzki Szpital Zakaźny, szpital międzyleski, bródnowski oraz szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, jak i te z regionu, w tym: Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, szpitale wojewódzkie w Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce czy szpital płucny w Otwocku.

– Epidemia gwałtownie przybiera na sile – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – To trudny czas dla nas wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą o nasze życie i zdrowie. Wspieramy więc wszystkich naszych partnerów, przekazując im kolejne partie sprzętu czy środki ochrony osobistej. To ogromne wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli szybciej reagować na potrzeby naszych pacjentów i udzielać im potrzebnej pomocy.– Po raz kolejny zachęcam również przedsiębiorców do zgłaszania się do uruchomionego właśnie naboru na dostawę aparatów RTG. W sumie chcemy ich nabyć 15 – dodaje Elżbieta Lanc.

Dzięki środkom z UE Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie zakupił już: 2 lampy przepływowe bakteriobójcze, 6 laryngoskopów z oprzyrządowaniem, 5 wózków do transportu chorych leżących, 3 aparaty EKG z wózkiem, 2 pompy infuzyjne ze statywem, 2 inkubatory noworodkowe z wyposażeniem, 5 lamp czołowych z oprzyrządowaniem, 10 wózków transportowych, 14 stolików zabiegowych, 50 dekontaminatorów do personalnego użytku, 15 dekontaminatorów do pomieszczeń oraz 10 zestawów regałów magazynowych W trakcie realizacji są zamówienia dotyczące zakupu: aparatu do znieczulenia, 2 myjni dezynfektorów, wózka medycznego reanimacyjnego z wyposażeniem, 50 dozowników do tlenu, 10 koncentratorów do tlenu, aparatu RTG z ramieniem C, aparatu RTG przyłóżkowego z wyposażeniem, USG do wkłuć centralnych, 2 lamp operacyjnych, 2 spirometrów z oprzyrządowaniem, 4 diatermii chirurgicznych z wyposażeniem, 15 stelaży dwukomorowych na pościel, 20 stelaży na worki do odpadów, 200 krzeseł szpitalnych zmywalnych, 70 koszy na odpady, 13 leżanek dla pacjentów, 5 przewijaków dla niemowląt, 30 szafek przyłóżkowych i 20 zestawów regałów magazynowych. Ponadto, w trakcie realizacji są prace modernizacyjne szpitala m.in. dostosowanie sal chorych do sal jednoosobowych z łazienką, wykonanie modernizacji łazienek, malowanie pomieszczeń farbą bakteriobójczą, podział sali na oddziale anestezjologii, wydzielenie śluzy umywalkowo – fartuchowej na SOR oraz wydzielenie zaplecza gospodarczego z punktu rejestracji na SOR.


 

Źródło mazovia.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments