[SONDA] Czy wybory prezydenckie powinny odbyć się w maju? Znamy zdanie naszych samorządowców. Pytamy Was.

Wybory prezydenckie 2020 r. w Polsce zaplanowana są na 10 maja, ale coraz częściej słychać głosy, że powinny zostać przeniesione na jesień. Zebraliśmy garść wypowiedzi przasnyskich samorządowców na temat możliwości zorganizowania wyborów w majowym terminie. Chcielibyśmy poznać również zdanie naszych Czytelników, ponieważ zagadnienie budzi szereg kontrowersji.

 

Najczęściej wymienianym niebezpieczeństwem jest ryzyko zarażenia się  koronawirusem w lokalu wyborczym, przez który przewijają się setki osób. Wskazuje się także na brak możliwości zorganizowania szkoleń komisji wyborczych oraz niewielką ilość chętnych gotowych w nich zasiadać. Trwająca obecnie kampania prezydencka w rzeczywistości nie istnieje, ponieważ w mediach widoczna jest tylko urzędująca głowa państwa. Kolejną sprawą jest frekwencja, która z powodu obaw zapowiada się na bardzo niskim poziomie. Tymczasem trudno będzie nazwać dumnym mianem „prezydenta wszystkich Polaków” głowę państwa wybraną przez nikły odsetek głosujących.

Jak dotąd władza nie zdecydowała się na to, by termin zmienić, a w nocy z piątku na sobotę PiS w Sejmie przeforsowało poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy, pozwalającą na głosowanie korespondencyjne osobom po 60. roku życia oraz przebywającym w kwarantannie lub izolacji. W tej chwili stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne: wybory prezydenckie powinny się odbyć w zakładanym terminie.

 

Co na ten temat sądzą nasi samorządowcy?

Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski

Uważam, że jako Polacy oczekiwaliśmy od całej klasy politycznej zdecydowanie więcej. Sytuacje kryzysowe zwykle spajają nasz naród. Stoję na stanowisku, że politycy nie stanęli na wysokości zadania. Na pewno czas kampanii wyborczej nie pomógł w tej sytuacji. Każdy chciał „grać na siebie”, prześcigając się w coraz to nowych obietnicach i zarzutach dla oponentów. W Parlamencie brakuje fachowców. Taki jest mój osąd sytuacji. Co do wyborów —  powinniśmy przy współpracy ze wszystkimi kandydatami na Prezydenta RP znaleźć sposób, aby przełożyć wybory na jesień. Obecnie przeprowadzenie ich będzie szalenie problematyczne dla wójtów/burmistrzów i prezydentów. Będziemy musieli narażać naszych mieszkańców na niebezpieczeństwo. Liczymy na refleksję w tej kwestii i zmianę stanowiska. Ponadto uważam, że dziś kandydaci nie mają szans na równą kampanię wyborczą.

 

Burmistrz Chorzel Beata Szczepankowska

Wybory powinny być przesunięte na jesień 2020 r. Jest szansa, że wtedy będą dostępne już skuteczne leki. Obecnie nie można zmuszać nas do szkodzenia naszym mieszkańcom, bo my zostaliśmy wybrani, aby naszych mieszkańców chronić i służyć im. Jak to pogodzić z narażeniem na zakażenie koronowirusem, na ciężką chorobę, a nawet na śmierć? Wyborów obecnie nie da się przeprowadzić bez nowych zakażeń.

 

Wójt Czernic Borowych Wojciech Brzeziński

Zgodnie z zaleceniami w świetlicach również w tych, w których są lokale wyborcze, obowiązuje zakaz organizowania spotkań i zgromadzeń. Dotyczy to również szkół i budynku urzędu. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, to nie widzę możliwości, aby wybory odbyły się na terenie gminy.

 

Wójt Jednorożca Krzysztof Iwulski

W obecnej sytuacji nie ma możliwości prowadzenia kampanii wyborczej. Poza tym jeśli uznać za słuszne wszystkie obecne obostrzenia dot. przemieszczania się i spotkań to wybory byłyby pogwałceniem wszystkich zasad. Jedynym plusem jest możliwość głosowania przez internet, ale tylko pod warunkiem, że dla wszystkich!

 

Radny powiatu przasnyskiego Zenon Szczepankowski

Wybory powinny być przeprowadzone w konstytucyjnym terminie, ale bez narażenia zdrowia i życia obywateli. Sprawna władza dałaby sobie z tym radę. Obecna technologia pozwala na organizację wyborów drogą e-mailową.

 

Czy uważacie, że wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja?

Zapraszamy do udziału w naszej sondzie. Swoje zdanie można uzasadnić w komentarzach.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu

„W tej chwili stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne: wybory prezydenckie powinny się odbyć w zakładanym terminie.”

Droga Redakcjo, bądźmy poważni, proszę.
I tak o wszystkim zdecyduje szeregowy poseł z Żoliborza. Pacynki nie mają nic do powiedzenia.

kasia
kasia
4 lat temu

Możesz zacytować kto w rządzie zajmuje takie stanowisko, bo jak słucham ich wypowiedzi to jest raczej odwrotnie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  kasia

21.03.2020.
Jarosław Kaczyński
Wywiad w RMF FM
„Wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest dzisiaj całkowicie możliwe. Frekwencja była, jak na wybory uzupełniające, bardzo dobra. Nie ma żadnych przesłanek, żeby głosić, że wybory powinny się nie odbyć”.

24.03.2020
Mateusz Morawiecki
Konferencja prasowa po ogłoszeniu kolejnych ograniczeń.
” Te zakazy nie wpływają ani na przeprowadzenie wyborów prezydenckich, ani egzaminów maturalnych”

Mam podawać kolejne przykłady?

Aha, tylko nie pisz mi proszę, że Kaczyński jest zwykłym posłem…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu

Andrzej Duda, wypowiedź z dziś:
Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego.

Durnia mamy za prezydenta, niestety.

Edzio
Edzio
4 lat temu

Durnia mieliśmy wchodzącego na krzesła w delegacji . Nawet prowokować nie potrafisz ! Zmień zajęcie , bo te cię przerasta !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Edzio

Ale przynajmniej nie łamał Konstytucji średnio co kwartał ani nie podpisywał wszystkiego jak leci.
Ubezwłasnowolniona pacynka jest prezydentem 40-milionowego narodu. Nie wstyd Ci?

Mati
Mati
4 lat temu

Czy poznamy zdanie starosty Bieńkowskiego? Na filmikach zapowiada, że szczyt zachorowań jeszcze przed nami oraz że wirus „bardzo się rozprzestrzeni w naszej populacji”. Ciekawi mnie czy podziela zdanie PiS, czy kieruje się zdrowym rozsądkiem?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Mati

Będąc w PiSie nie możesz mieć swojego zdania. Jeden radny ze 2 dni temu miał swoje zdanie w tej kwestii, odważył się je wyrazić i jednocześnie zrzekł się członkostwa w partii. Bo i tak by go wywalili. Pamiętam takiego młodego posła w poprzedniej kadencji, który zagłosował przeciw jakiemuś tam nowemu podatkowi, bo w kampanii obiecali nie wprowadzać nowych podatków. Natychmiast został z partii wyrzucony. Poszedł na Nowogrodzką spotkać się ze zgredem. Ten nawet minuty mu nie poświęcił… PiS stał się partią bolszewicką. Jeszcze około roku 2010 były w tej partii osoby, które można było cenić i szanować, choć nie zawsze… Czytaj więcej »

Gandalf
Gandalf
4 lat temu
Reply to  Mati

Może redakcja i inne media z Przasnysza np. jutro powinny zapytac starostę o zdanie w tej sprawie, mysle ze mieszkańcy powiatu oczekują jasnej i konkretnej odpowiedzi od swojego „lydera”.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Gandalf

Gandalfie,
Lyder udziela wywiadów wyłącznie Danucie Holeckiej. Ewentualnie Joasi Lichockiej, której ostatnio tak zaciekle bronił (gdy w Sejmie środkowym palcem wygrzebywała muchę z ona). Dla takiej podrzędnej gazetki zapewne nie znajdzie czasu…

jarek
jarek
4 lat temu

Wybory 10 maja, bo na jesień spadnie poparcie. Jako głowa państwa chyba można było sprawdzić przygotowanie rządu do walki z koronowirusem? Mimo zapewnień np. szpitale nie mają zapasów . Spis Respiratorów zrobiony dopiero 11 marca, a teraz produkujemy. W Europie 24 stycznia stwierdzono pierwszy przypadek a w Polsce 4 marca. Już był czas na zaopatrzenie szpitali, służb mundurowych

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  jarek

Krzywousty ostatnio mówił, że od miesięcy się przygotowywaliśmy na epidemię.
Tyle że to Krzywousty. Prawdę powie, jak się pomyli.

Prawda jest jednak taka, że w ciągu ostatniej doby w Holandii zmarło 130 osób. Nie ma argumentów za tym, żeby u nas za kilkanaście dni nie było tego samego. Tyle że w naszej skali, czyli 300 zgonów dziennie. Ale obym się mylił. Zobaczymy.

Jjpooiuyt
Jjpooiuyt
4 lat temu

Przez internet . Śmieszni .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Jjpooiuyt

Ale dlaczego śmieszni? Co w tym dla Ciebie śmiesznego? Mamy 2020 rok. Technologia jest. Wystarczy czy chcieć.
Ale u nas ułatwia się głosowanie w grupie wiekowej 60+. Bo w tej grupie jakieś 60 % wyborców zagłosuje na Adriana. Po co ułatwiać głosowanie tym, którzy zagłosują niekoniecznie zgodnie z linią wiodącej partii?

Jjpooiuyt
Jjpooiuyt
4 lat temu

Nie wierzę u uczciwość tych wyborów.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Jjpooiuyt

Ale których? Tych co będą, czy internetowych?

Michał
Michał
4 lat temu

Bicie piany i granie na emocjach. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę a do wyborów jest jeszcze prawie półtora miesiąca. Jeżeli będzie taka potrzeba to przesuną termin wyborów. Jeżeli nie to zaangażują WOT a każdy przed wejściem do lokalu otrzyma maseczkę i zdezynfekuje ręce. I jaki problem ??? W tej chwili przesuwać termin wyborów bo niektórym kandydatom słupki lecą to głupota.

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Michał

A gdzie te maseczki? Bo narazie to ich w szpitalach brakuje

Kamil
Kamil
4 lat temu

Moim zdaniem, takiej dyskusji w ogóle być nie powinno. Pomysł sam w sobie jest chory, żeby nie powiedzieć jest zamiarem morderstwa. Ludzie bez moralnych kręgosłupów, dbający jedynie o władzę i kasę dla siebie, decydują o naszym życiu. Miast skupić się na organizowaniu maseczek, rękawiczek, respiratorów dla szpitali, organizacji życia i warunków do przetrwania podniecają się i wywołują temat wyborów, a my wchodzimy w to jak w masło. Pozery, bez czci i honoru. Władza i kasa, po trupach aby zachować władzę i pieniądze. Stare Cwaniaki żądzą, a my kłaniamy się, uśmiechamy, poddajemy i prowadzimy bezsensowne dyskusje. Straszne to wszystko

kasia
kasia
4 lat temu

Po co to nakręcanie emocji skoro decyzji jeszcze nie ma, a wszystko wskazuje na to że wyborów 10 maja nie będzie co prawnie będzie dosyć skomplikowane

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  kasia

Przepraszam, ale co prawnie jest skomplikowane?

Polka
Polka
4 lat temu

W ogóle nie myślicie o sobie? Po pierwsze: Bez wyborów będzie chaos. Państwo nie może działać bez władzy. Tak jak ciało nie może działać bez głowy. Czy chcemy czy nie powinniśmy zagłosować. Może zdalne głosowanie nie jest takie złe. Po drugie: Tarcza antykryzysowa. Ludzie co wy sobie myślicie? Mamy gospodarkę rynkową. Taka była decyzja ludzi. Wybraliście kapitalizm nie komunizm. Przedsiębiorstwa są prywatne a nie państwowe. W gospodarce rynkowej przedsiębiorstwa padają gdy nie ma popytu. Popyt warunkuje liczbę podmiotów. Jak sobie wyobrażacie rynek przedsiębiorstw działających w branży turystycznej przez 10 miesięcy , gdy przez ten czas nie będzie popytu na wycieczki… Czytaj więcej »

Adrian
Adrian
4 lat temu
Reply to  Polka

oj, naiwna jesteś, naiwna. Gdzie jest miliard na ostrołękę C, gdzie 2 mld na przekop mierzei, gdzie 2 mld na PiSTV? wiesz, co można za tą kasę zrobić było?