Śmierć przyszła niepostrzeżenie. Znamy przyczynę zgonu dwóch mężczyzn w gminie Krasne
21 lutego w godzinach wieczornych doszło do tragicznego zdarzenia w Pęczkach–Kozłowie w gminie Krasne. W budynku mieszkalnym ujawniono wówczas zwłoki dwóch mężczyzn. Prokuratura wszczęła śledztwo, które wykazało, że nikt w sposób bezpośredni nie przyczynił się do zgonu poszkodowanych.
Przypomnijmy, że 21.02.2022 w godzinach wieczornych, w miejscowości Pęczki–Kozłowo w gminie Krasne ujawnione zostały zwłoki dwóch osób. Z nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do naszej redakcji, wynika że mężczyźni byli w wieku 65 i 39 lat. Jak informowała wówczas prokuratura, w domu wyczuwalny był dym, nie było jednak ognia.
Początkowo śledztwo miało na celu ustalenie przyczyny śmierci mężczyzn. Z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia i dokonano oględzin zwłok. Biegły patomorfolog ustalił, że do śmierci obu mężczyzn nie przyczyniła się osoba trzecia, a bezpośrednią przyczyną zgonów było zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie).
Nadal toczy się prokuratorskie śledztwo, dotyczące ustalenia przyczyny pożaru, który w chwili przybycia na miejsce służb uległ samoistnemu ugaszeniu, najprawdopodobniej z powodu braku tlenu. Spaleniu uległo jedynie łóżko oraz część wyposażenia, znajdująca w jego sąsiedztwie.
Powołano biegłego z zakresu pożarnictwa, który ma wskazać przyczynę pożaru. Jedna z hipotez śledczych dotyczy zaprószenia ognia na skutek użycia alternatywnego źródła światła. W tych dniach, na skutek wichur, w wielu domach w gminie Krasne nie było prądu.
Prokuratura prowadzi śledztwo dot. art. 163 § 3 Kodeksu Karnego, w związku z art. 163 § 1 podpunkt 1.
§ 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:
- pożaru,
- zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu,
- eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących,
- gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
M. Jabłońska