Śmierć przyszła niepostrzeżenie. Znamy przyczynę zgonu dwóch mężczyzn w gminie Krasne

21 lutego w godzinach wieczornych doszło do tragicznego zdarzenia w Pęczkach–Kozłowie w gminie Krasne. W budynku mieszkalnym ujawniono wówczas zwłoki dwóch mężczyzn. Prokuratura wszczęła śledztwo, które wykazało, że nikt w sposób bezpośredni nie przyczynił się do zgonu poszkodowanych.

 

Przypomnijmy, że 21.02.2022 w godzinach wieczornych, w miejscowości Pęczki–Kozłowo w gminie Krasne ujawnione zostały zwłoki dwóch osób. Z nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do naszej redakcji, wynika że mężczyźni byli w wieku 65 i 39 lat. Jak informowała wówczas prokuratura, w domu wyczuwalny był dym, nie było jednak ognia.

Początkowo śledztwo miało na celu ustalenie przyczyny śmierci mężczyzn. Z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia i dokonano oględzin zwłok. Biegły patomorfolog ustalił, że do śmierci obu mężczyzn nie przyczyniła się osoba trzecia, a bezpośrednią przyczyną zgonów było zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie).

 

Nadal toczy się prokuratorskie śledztwo, dotyczące ustalenia przyczyny pożaru, który w chwili przybycia na miejsce służb uległ samoistnemu ugaszeniu, najprawdopodobniej z powodu braku tlenu. Spaleniu uległo jedynie łóżko oraz część wyposażenia, znajdująca w jego sąsiedztwie.

Powołano biegłego z zakresu pożarnictwa, który ma wskazać przyczynę pożaru. Jedna z hipotez śledczych dotyczy zaprószenia ognia na skutek użycia alternatywnego źródła światła. W tych dniach, na skutek wichur, w wielu domach w gminie Krasne nie było prądu.

Prokuratura prowadzi śledztwo dot. art. 163 § 3 Kodeksu Karnego, w związku z art. 163 § 1 podpunkt 1.

 

§ 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagra­ża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:

  1. pożaru,
  2. zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu,
  3. eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących,
  4. gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wy­zwolenia promieniowania jonizującego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments