Słodko – gorzka kultura w Przasnyszu. Czy Przasnysz doczeka się remontu MDK-u?

Modernizacja Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej STUDIO posuwa się coraz dalej. Wykonano nowe instalacje, kończy się remont łazienek, remontowane są ściany w salach. Modernizację przechodzi również studio nagrań. Czy nasz przasnyski MDK doczeka się również “odświeżenia” ?

Krótka historia MDK w Przasnyszu

Miejski Dom Kultury w Przasnyszu powstał w latach 30-tych XX wieku i pierwotnie funkcjonował jako Dom Sportowy. Kamień węgielny pod budowę położył sam prezydent Ignacy Mościcki w dniu 26 maja 1930 r. Budynek przez lata gościł wiele instytucji. W 1958 roku została tam przeniesiona Miejska Biblioteka Publiczna (ówczesny Powiatowy Dom Kultury). Funkcjonowała w nim również słynna przasnyska restauracja “Parkowa”, niegdyś bardzo popularna wśród mieszkańców. Obecnie w obiekcie działają m.in.: Kino za rogiem, Pracownia Batiku Mamut, Klub Otwartego Umysłu, ogniska muzyczne, plastyczne, wokalne oraz teatr.

Dom Kultury wizytówką Przasnysza

Kultura jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój życia społecznego.  Inwestowanie w kulturę sprawia, że mamy łatwiejszy do niej dostęp, nie tylko masowej, ale także tej wysokiej, wartościowej. Jednak oferta kulturalna musi być sukcesywnie powiększana i uatrakcyjniana, wtedy będziemy mieli pewność, że trafi do większej liczby odbiorców co oczywiście musi również iść w parze z jakością proponowanych przedsięwzięć. Taką wizytówką kulturową Przasnysza jest między innymi pracownia batiku Mamut działająca w MDK. Jej prace prezentowane są niemal w całej Polsce. Niestety przy braku funduszy na rozwój kultury może ona wkrótce zniknąć z naszego miasta.

Czy jest szansa na remont

W świetle ostatnich wydarzeń pojawiła się mała iskierka nadziei na remont naszego wysłużonego Domu Kultury. Kilka dni temu, 19 marca 2018r. na konsultacjach społecznych w sprawie budowy kina 3D w Przasnyszu starosta Zenon Szczepankowski oficjalnie zaproponował Miastu Przasnysz pomoc w remoncie Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu oraz umiejscowienie tam profesjonalnego kina 3D. Do realizacji pomysłu potrzebna jest zgoda i chęć współpracy burmistrza Przasnysza Waldemara Trochimiuka oraz Rady Miasta, gdyż przasnyski MDK podlega pod samorząd miejski. Powiat natomiast może „tylko” wspomóc zapoczątkowane przez Miasto działania. Wiadomość ta, podana na naszym portalu przyjęta została z olbrzymim zadowoleniem mieszkańców Przasnysza. Ich zdaniem KINO od zawsze powinno znajdować się właśnie w Miejskim Domu Kultury. A tym bardziej jeśli wiązałoby się to z remontem budynku. Pojawiły się i głosy sceptyczne. – Miasto powie, że nas nie stać dołożyć kilku lub kilkunastu milionów, a starostwo powie, my chcieliśmy, dawaliśmy pieniądze, ale miasto znów nie chciało i będzie tak jak od wielu lat. – pisze jeden z mieszkańców. Jedno jest natomiast pewne – pieniądze na kino już są, na remont MDKu trzeba je będzie dopiero pozyskać. Władze Przasnysza nie dały jeszcze swojej oficjalnej odpowiedzi na propozycję powiatu.

Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za zrealizowanie tego planu!

Z ostatniej chwili: Starostwo proponuje Miastu remont przasnyskiego MDK-u i umiejscowienie tam Kina 3D!

red.

Serdecznie dziękujemy Mirkowi Krejpowiczowi za udostępnienie nam zdjęć!

 

 

Źródło fot. M. Krejpowicz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments