Ślad amerykańskiej fabryki snów w Krasnosielcu. Świętowano 100-lecie powstania wytwórni Warner Bros

We wtorek, 4 kwietnia minęło 100 lat od powstania jednej z największych na świecie wytwórni filmowych – Warner Bros. Rocznicę świętowano również w pobliskim Krasnosielcu, stąd bowiem wywodzą się jej założyciele bracia Warner.

 

Wydarzenie było doskonałą okazją do zaznaczenia faktu, że legendarni twórcy światowego kina pochodzą z Krasnosielca. W parku przy Urzędzie Gminy odsłonięto tablice pamiątkowe, a sam park zyskał imię Braci Warner. Na budynku odsłonięty został filmowy mural. Pojawił się też okolicznościowy tort z Królikiem Bugsem.

– Casablanka, Przeminęło z wiatrem, Buntownik bez powodu, Matrix, Supermen, Batman, Harry Potter, Władca Pierścieni, Hobbit, Akademia Policyjna, Ostatni Samuraj czy wreszcie Królik Bugs , Ptaszek Tweety, Diabeł Tasmański i tak dalej. Każdy z nas tu obecnych na pewno zna te tytuły i postaci. Jednak nie byłoby tych wielkich produkcji gdyby nie pewna rodzina, biedna rodzina, która w XIX wieku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia, w poszukiwaniu dochodów, normalności – mówił wójt gminy Krasnosielc, Paweł Ruszczyński.

 

– Ja bym chciał, żeby ten sukces braci Warner, ta ich pracowitość była też dla was inspiracją, że nie ma w życiu rzeczy niemożliwych, że ograniczenia są tylko w naszych głowach – dodał zwracając się do obecnej na wydarzeniu młodzieży.

Wytwórnia Warner Bros została założona przez braci: Alberta, Sama i Harry’ego, żydowskich imigrantów urodzonych w Krasnosielcu jako Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie jako Itzhak Wonsal. Bracia zastawiając rodzinny majątek: konia o imieniu Bob oraz sprzedając zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie. Dla wytwórni braci Warner pracowały i wciąż pracują największe gwiazdy światowego kina jak Clint Eastwood, Mel Gibson, czy Stanley Kubrick.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
10 miesięcy temu

Kiedyś pomiatani, szykanowani, musieli uciec za ocean za chlebem. Co prawda uchroniło ich to od holokaustu. Teraz chcemy się nimi szczycić. Mamy do tego prawo?

Łukasz
Łukasz
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Absolutnie. Najlepiej udawajmy, że nigdy nie było ich w Polsce, albo wymyślmy historię o próbie spalenia braci na stosie. Ojkofobia ponad wszystko!

GauaZhistorii
GauaZhistorii
10 miesięcy temu
Reply to  Łukasz

Byl to kraj -Rzeczypospolita Obojga Narodow Polski i Litwy BEZ stosow Inkwizycji!!
gdzie obok siebbie stulecia zyli dominujacy Polacy -katolicy, Litwini-prawoslawni i inne narody.
Oczywiscie po zaborach i wywozkach i wyciince Polakow po powstaniach, zwiekszala sie niechec do mniejszosci narodowych.
ale pogromy to carskie dzielo a pozniej bolszewickie, sklocania na podbitych terenach (patrz Bialostok i Kilece)
W Kilecach wazyly sie losy niepodleglosci Polski po 2 swiatowej.
Zamysl tej prowokacji byl zepsuc opinie Polakom -rzekomym „antysemitow”
I sie niestety bolszeikom uydalo, bo wygrani odnotowali incydent w Norymberdze (do sprawdzenia)

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  GauaZhistorii

Zawsze wygodnie zrzucić wszystko na zabory. To nie my jesteśmy winni, to z nas takich zrobiono.

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  GauaZhistorii

Justyna, a tak niesmialo, z pewna doza niesmialosci i retorycznie spytam czy ta nasza polska ziemia ma prawo przyznawac sie do osiagniec, takich ludzi jak : Maksymilian Faktorowicz-Max Factor Iphone/Apple- Stefcio Wozniak Stefan Bryla-pierwsze spawane konstrukcje na swiecie (most) ale i Woolworth Building w Nju Yorkach 1912-najwyzsza konstrukcja na swiecie do 1930 roku ksiezycowy lazik apollo -Lunar Roving Vehicle Mieczysław Bekker Marcia Kostyra Stewart-imperium Martha Stewart-America’s first self-made female billionaire Crazy Horse -rzezbiarz Korczak Ziolkowski Piasecka Johnson tez nieglupia byzneswoman i jej imperium kultowy film Matrix-Bracia Wachowscy (krecony w Australii a nie holywood) witaminy odkryte przez Kazimierza Funk lubisz? tyz… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  Irek

To zależy od tego, czy ci ludzie chcą być uznawani za Polaków .

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  Łukasz

Nie musimy niczego udawać. To, ze kiedyś tu mieszkali nie oznacza, że mamy prawo do dumy z tego powodu. To tylko ich zasługa, ze osiągneli sukces. Gdyby chcieli utożsamiać się z Krasnosielcem na pewno by to zrobili. Ojczyzna jest tam, gdzie człowiek czuje się jak w domu, gdzie może realizować swoje marzenia, gdzie nikt go nie pokazuje palcem, ze jest innej narodowości, czy tez z powodu biedy.

Zenek
Zenek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Ty tak serio?

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Sam sobie odpowiedz na to pytanie😂

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  Zenek

To już sam musisz odpowiedzieć na to pytanie 😀

GauaZhistorii
GauaZhistorii
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Justyna, Co mialas z histori?? 100 lata temu w zaborze rosyjskim pod caratem na okupowanych polskich terenach byl juz duzo pozniejszy niemiecki holokaust z 1941 -45 roku? Oni 7ydzi tak uciekali z tych polskich terenow okupowanych przez carat lub Prusy ze w samym Przasnyszu przez okolo 100 lat XVIII wieku pod zaborami rozmnozyli sie cudownie z garstki do prawie 4- czterech tysiecy. Poczytaj na „Kurpianka w wielkim miescie” wszystkie czesci -chyba trzy czesci kurpiankawwielkimswiecie.pl/2019/10/rys-historyczny-przasnyskiego-sztetla.html kurpiankawwielkimswiecie.pl/2019/10/rys-historyczny-przasnyskiego-sztetla_29.html Polacy w tym okresie „szukali szczescia na syberii” zachecani wiecznym dobrobytem wiecznej zmarzliny permafrost-chlebus z trocinami -pychota, zamarzanie -rewelka, praca w sub zero-pokrzepiajaca. Kladli sie… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  GauaZhistorii

Takie źródło jak „Kupianka…” to żadne źródło. Oczywiście, pisząc o Holokauście miałam na uwadze potomków, na myśl mi nie przyszło, ze ktoś może wziąć to dosłownie. Jesteśmy bardzo ksenofobicznym narodem i każdy obcy to wróg. Co tu długo szukać. Wybory wygrał pod hasłem „ nareście przasnyski”😂😂😂

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

„Kurpianka..” tylko profesjonalna historyczka po studiach. Jasne, posluchajmy Justyny
z pod budki z piwem albo z trzepaka, co kuma kumie w kolejce na gluchy telefon zaslyszala.

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  Irek

To, ze mnie obrażasz oznacza wyłącznie, ze mam rację a Ty nie masz argumentów. Dla mnie „Kurpianka” nie jest autorytetem. Nie wiem czy kiedykolwiek będzie

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

dokladnie tak jak zaprezentowalas wyzej mysla zule z pod budki z piwem i plotkary , kiedys trzepakowe.
I jeszcze o zgrozo wierza ze maja racje! siebie wspieraja w glupocie i nieswiadomosci.
Zartowalem Justyna, sorki. Ja wiem ze ty nadajesz z Sawuszkina na akord za kopiejki.
paka rebiata.

GauaZhistorii
GauaZhistorii
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

W Rzeczypospolitej Obojga Narodow Polski i Litwy zyly przez stulecia rozne narody , roznych wyznan.Polacy -katolicy i Litwini -prawoslawni (hist. Litwa to dzisiejsza Bialorus i Ukraina) . Pelno osiedlencow niemieckich proetstanckich protestanckihc z zachodu, czeskich husyckich uciekinierow, 7udzi , ale i Tatarzy, Turcy, Oledrzy.
To byla taka Ameryka wielu narodow przed rozbiorami i wtrakcie.
W czasie zaborow nasililo sie wynaradawianie terenow Polski -Niemcami w zaborze pruuskim, Rosjanie w zaborze rosyjskim-patrz cerkwie budowane na potege i kosciol7y protestanckie niemieckie w zaborze pruskim.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu
Reply to  GauaZhistorii

Zmieniasz loginy, ale brednie te same…

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu

Jak zawsze w punkt💪🏻

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

czyli sam srodek szamba. ha, ha
czyli pudlo, jak kula w plot
slynny punkt Justyny

Irek
Irek
10 miesięcy temu

posluchaj forumowy doorniu. Polska tuz przed rozbiorami byla tak zniszczonym, zrabowanym i wyludnionym krajem po w kolejnosci Potopie Szwedzkim, Potopie Ruskim i pozniejszej wojnie polnocnej majacej miejsce na terytoriach Rzeczypospolitej, ze w takim przykladowym miescie jak Bydgoszcz pozostalo zaledwie kilka tysiecy ludnosci . Za to przyrost niemieckiego osadnictwa przez 123 lata zaboru pruskiego byl przepotezny.”Rosła liczba Niemców — w 1919 r. stanowili ok. 80% mieszkańców, a tylko 20% Polacy.” Byli tez Zydzi dodam. I ci Polacy zamieszkiwali na obrzezach miasta a centrum to Niemce i ewentualnie Zydzi. „W 1919 roku miasto zostało przydzielone nowemu władcy Polski na mocy paryskiej konferencji… Czytaj więcej »

Apacz
Apacz
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

masz racje -filmy i wytwornia filmow to wylacznie Indianska domena -Indian Ameryki Polnocnej.
Oczywista ironia.

SkradzionaHistoria
SkradzionaHistoria
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

raz że uciekli z zaboru rosyjskiego, spod władzy cara, z Imperium Rosyjskiego a nie Polski która nie istniała wtedy. dwa: byli tak pomiatani, biedni, tacy szykanowani że namnożyli się jak mrówki i ściągali z całej Europy. poczytaj ile Zydów stanowiło populację Ostrołęki, Przasnysza, Chorzel… i jak witali armię pruską w 1914 r. tacy biedni że założyli wytwórnie filmową… oczywiście nie za swoje ale od zydów amerykńskich bankierów którzy doili amerykańskie pospólstwo….

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu

To może należy brać przykład z takiego narodu, który wspiera swoich pobratymców zamiast im zazdrościć? Porozmawiaj z Polakami, którzy pracują za granicami. Najgorszy ich wróg to drugi Polak

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Prawda , ktorej nie szukasz jest odwrotna. Pierwszym czlowiekiem pomocnym Polakowi za granica jest drugi Polak.To drugi Polak pomaga z pierwszym mieszkaniem, praca i kaska. Dokladnie podobnie jak u innych nacji na obczyznie.
ale kacapy tworza nam inne falszywe bajki Wiera.

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Tak, jak najbardziej Polska ziemia ma do tego prawo, ziemia , ktora ich karmila i z ktorej wybyli. I w tej ziemi z Krasnosielca jest ta tablica i pamiatka Braci Wonsal-warner Bros. Podobnie jak mamy prawo przyznac sie do takich wynalazkow Polakow jak waciki do uszu Leo Gerstenzang, walkie-talkie Henryk Magnuski, kamizelek kevlarowych kuloodpornych Jan Szczepanik i Kazimierz Zeglen , detektorow min Kosackiego, enigmy, patentow hutnictwa Sedzimira, mostow podwieszanych Modrzejewskiego-golden gate bridge opracowal uczen Modrzejewskiego , patenty Ulama bomby wodorowej , Projektor filmowy-Pleograf 1984 -Pruszynski 1898 koniec ulepszania , Wycieraczka-Jozef Hoffman dla seryjnej produkcji Forda i wielu innych wynalazkow Polakow… Czytaj więcej »

kkk
kkk
10 miesięcy temu

O właśnie tego właśnie powinni uczyć w szkole o wielkich Polaka którzy uciekli do USA i tam założyli firmy i dorabiają USA a nie Polskę bo tu jak ktoś coś chce to państwo i tak go zniszczy lub ludzie z zazdrością

Marta
Marta
10 miesięcy temu
Reply to  kkk

przypominam że uciekli z Imperialnej Rosji, caratu bo Polska powstała dopiero po 1918 roku….

Aptekarz
Aptekarz
10 miesięcy temu

Szkoda tylko że oni potem w swoich filmach zawsze pokazywali zły obraz Polaków, jako przestępców, degeneratów itp.

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  Aptekarz

Może taki obraz Polski i Polaków wynieśli z naszego Krasnosielca?

Irek
Irek
10 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Tamara masz dobry polski, ale wierze ze po rusku lepiej ci idzie. Nie chcesz obsadzac jakis wartosciowych rosyjskich blogow?

Marta
Marta
10 miesięcy temu

Czy wspomniana fabryka przyznaje się do krasnosieleckich korzeni. skoro sami założyciele pozmieniali swoje dane aby być 'bardziej’ amerykańscy. ???

WonsalBrro
WonsalBrro
10 miesięcy temu
Reply to  Marta

Bez jaj. W satnach wiekszosc przybylych zmieniala nazwisko na brzmiace bardziej wasp lub sami urzednicy imigracuyjni na ellis island zmieniali przybyszom na prostsze, bardziej zrozumiale , wymawialne dla anglojezycznych.
Jakby brzmialo Wonsal Bracia zamiast Warner Bros