Skwer przy ul. św. Wojciecha w Przasnyszu zyskał swoją patronkę

Radni Miasta Przasnysz zdecydowali o nadaniu nazwy skwerowi znajdującemu się przy ul. św. Wojciecha. Miejsce pomiędzy rynkiem miejskim i parafią św. Wojciecha uhonoruje kapucynkę – błogosławioną Marię Teresę Kowalską.

 

– Wpłynął do nas wniosek Mniszek Klarysek Kapucynek z Przasnysza o znalezienie miejsca, które mogłoby upamiętnić postać bł. Marii Teresy Kowalskiej kapucynki. I chciałbym podziękować w tym miejscu Janowi Ćwiekowi, który takie godne miejsce znalazł. Pomysł spodobał się również klaryskom z Przasnysza, jak i ich przełożonej Racheli z Rzymu. W mojej ocenie postać bł. Marii Teresy Kowalskiej zasługuje na to, by mieć swoje miejsce w Przasnyszu – mówił burmistrz Łukasz Chrostowski w czasie sesji rady miasta.

„Nadanie skwerowi nazwy „bł. Marii Teresy Kowalskiej kapucynki” uhonoruje służbę Bogu jaką siostra pełniła w latach 1923-1941 w przasnyskim klasztorze klarysek kapucynek. Zaproponowana nazwa została również pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Rady Osiedla Nr 2”- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Tuż po przyjęciu przez radnych stosownej uchwały ich decyzję skomentowały w mediach społecznościowych przasnyskie Mniszki Kapucynki: „Dziękujemy Panu Burmistrzowi, Panu Wiceburmistrzowi, Panu Radnemu Janowi Ćwiekowi i wszystkim Radnym Miejskim naszego Przasnysza, za tę upragnioną i wspaniałą decyzję, która sprawia, że dzisiejszy dzień jest dla nas niekończącą się pieśnią wdzięczności. Dziękujemy Pani Przewodniczącej Krystynie Sawickiej i Pani Radnej Małgorzacie  Żbikowskiej za serce… W radości Pana, który kocha maluczkich… Nasza Błogosławiona siostra Tereska z pewnością towarzyszy nam z Nieba swoim wstawiennictwem i bliskością…”

 

Ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci

Siostra Maria Teresa Kowalska kapucynka  z klasztoru w Przasnyszu (ze chrztu Mieczysława), urodziła się 6 września 1902 r. w Warszawie w rodzinie ateistycznej. Mając 13 lat, przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej, a sakrament bierzmowania otrzymała 21 maja 1920 roku.  W  dniu  23  stycznia  1923  roku  wstąpiła  do  klasztoru  klarysek  kapucynek w Przasnyszu. Prowadziła pogłębione życie duchowe odznaczając się wielką pobożnością. Naśladowała życie świętego Franciszka i świętej Klary z Asyżu. Aresztowana przez Niemców 2 kwietnia 1941 roku wraz z całą wspólnotą klasztoru przasnyskiego liczącego  36  sióstr,  została  osadzona  w  obozie  koncentracyjnym  w  Działdowie. W nieludzkich warunkach siostry cały czas poświęcały modlitwie. Schorowana zmarła dnia 25 lipca 1941 roku, w wielu 29 lat. W przekonaniu sióstr, ofiara   cierpienia i męczeńskiej śmierci Błogosławionej, wyjednała pozostałym siostrom rychłe uwolnienie i przeżycie koszmaru drugiej wojny światowej. W dniu 13 czerwca 1999 roku w Warszawie została wyniesiona do chwały ołtarzy w gronie 108 Męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II.

 

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

A powinna być tu nazwa zwyczajowa: Plac Gromniczny, bo tak teren ten był dawniej nazywany.
Dla bł. siostry Kowalskiej najlepszy byłby chyba skwer przez klasztorem Mateczek.

Jacek Mariusz
Jacek Mariusz
2 lat temu
Reply to  Piotr

Radni z Przasnysza tańczą jak im ktoś tam zagra

Ola
Ola
1 rok temu

Zawsze ktoś się znajdzie, kto dobro które się uczyniło będzie próbował zniszczyć, takie jest działanie zła, co widać w poniższych dwóch komentarzach.