Skrócenie czasu działania ulicznych latarni, brak spotkań po godzinach pracy – tak gminy powiatu przasnyskiego radzą sobie z ustawowym nakazem

Kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zgodnie z ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zobowiązani są do zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach. Kierownicy jednostek, którym ta sztuka się nie uda, muszą liczyć się z karą do 20 tys. zł wymierzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Będzie on weryfikował oszczędności na podstawie raportów przesyłanych przez urzędników do 31 marca roku następującego po tym, którego dotyczy ten obowiązek.

 

Zapytaliśmy urzędników z poszczególnych gmin, czy udało im się wypełnić ten obowiązek.

W Przasnyszu bez spotkań i posiedzeń po godzinach

– W stosunku do okresu XII 2022 r. – I, II 2023 r. w Urzędzie Miasta Przasnysz udało się uzyskać wymaganą 10% oszczędność w zużyciu energii elektrycznej – informuje Przemysław Górowski, inspektor ds. obronnych i administracyjno – gospodarczych w Urzędzie Miasta Przasnysz.

By znaleźć oszczędności urząd wprowadził rozwiązania racjonalizujące zużycie energii elektrycznej po godz. 15:30.

– Zrezygnowano z zajęć, spotkań i posiedzeń odbywających się w budynku Urzędu Miasta po zakończeniu jego pracy. Ponadto wprowadzono ekonomiczne urządzenia poboru prądu. Dokonano wymiany oświetlenia na energooszczędne led – dodaje i stwierdza, że wprowadzone poczynania wpłynęły na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

 

Gmina Przasnysz: jest oszczędniej, ale rachunki i tak rosną

Urząd Gminy Przasnysz zajmuje część budynku, którego administratorem jest Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Faktury za zużytą energię otrzymuje Starostwo. – Rozliczenie energii odbywa się ze Starostwem procentowo stosowanie do udziału w powierzchni zajmowanej nieruchomości – informuje Urząd Gminy Przasnysz.

W gminie w celu zmniejszenia zużycia energii wyłączane są urządzenia wielofunkcyjne na noc i weekendy. Wprowadzono zakaz używania urządzeń dogrzewających. – Gmina Przasnysz podjęta również działania by zmniejszyć zużycie energii na budynkach będących własnością gminy oraz oświetleniu ulicznym (…) Skrócenie czasu działania oświetlenia ulicznego miało wpływ na zmniejszenie zużycia energii. Dla porównania w styczniu 2022 r. zużycie wynosiło 40 438 kWh, natomiast w styczniu 2023 r. wyniosło 29 360 kWh. – czytamy w przesłanej odpowiedzi.

– W celu poprawienia efektywności energetycznej budynków gmina przeprowadziła termomodernizację budynków użyteczności publicznej w 2022 r. Ponadto pozyskano środki na modernizację oświetlenia ulicznego w ramach Programu Polski Ład. Realizacja zadania pozwoli na wymianę 933 sztuk opraw ulicznych na oprawy typu LED wyposażonych w aktywny układ redukcji mocy. W ramach zadania zaplanowano również  wykonanie  automatycznych układów sterowania, redukcji i zarządzania energią. W tym celu zamontowane zostaną systemy Soft Start oraz nowoczesne zegary astronomiczne pozwalające na sterowanie i zarządzanie oświetleniem – dodano.

Jak przyznaje gmina wprowadzone rozwiązania „przyczyniły i będą się przyczyniać do zmniejszenia ilości zużytej energii, ale niestety rachunki za zużytą energię nie uległy zmniejszeniu. Rok do roku zostają zwiększane opłaty stałe zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, na które Urząd Gminy nie ma wpływu”.

 

Niższe parametry ciepłej wody i centralnego ogrzewania w Chorzelach

Samorząd Miasta i Gminy Chorzele również osiągnął wymagany cel. – W grudniu 2022r. zużycie  energii elektrycznej było niższe niż średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019 o 1061 kWh.” – informuje wiceburmistrz Regina Grzelak.

W urzędzie m.in. zwiększono dyscyplinę pracowników korzystających z urządzeń elektrycznych, dokonano wymiany urządzeń na energooszczędne, ograniczono oświetlenie zewnętrzne Urzędu, zrezygnowano z iluminacji świątecznych, obniżono parametry ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania.

– Przyjmując powyżej wykazaną wartość oszczędności energii w grudniu 2022r. 1061 kWh oraz średnią cenę brutto obliczoną na podstawie rachunku za ten miesiąc w wysokości 0,9475 zł za 1kWh, można wyliczyć oszczędność Urzędu w kwocie 1005,30 zł – stwierdza nasza rozmówczyni.

Podobnie jak w gminie Przasnysz wprowadzone działania oszczędnościowe nie przełożyły się na oszczędności w rachunkach za energię elektryczną za 2023 rok. – Średnia cena energii brutto wg rachunku dla Urzędu za styczeń 2023 r. wyniosła 3,115 zł za 1 kWh, wzrosła więc o ponad 200% co uniemożliwia uzyskanie oszczędności finansowych . Chcąc otrzymywać rachunki w zbliżonych wartościach jak w roku 2022 , należałoby ograniczyć zużycie energii w Urzędzie aż o 70% – podaje wiceburmistrz.

„W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej zostały podjęte następujące działania: wyłączono oświetlenie zewnętrzne budynku Urzędu Gminy, w Urzędzie Gminy wymieniono oświetlenie na LED-owe, ograniczono czas świecenia lamp na korytarzach, zadbano o wyłącznie urządzeń (komputerów, drukarek i innych sprzętów) po zakończonej pracy, wyłączono z użytku grzejniki elektryczne, ograniczono nadmierne korzystanie z czajników elektrycznych.

 

Gmina Krzynowłoga Mała: W święta tylko choinka, na co dzień pracownicy wyłączają urządzenia po skończonej pracy

– Realizacja obowiązku podejmowania działań w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych jest niezwykle trudna. Gmina Krzynowłoga Mała od lat optymalizuje oszczędzanie energii. W roku 2022 zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną na budynku stacji Uzdatniania wody w Krzynowłodze Małej, dwie lampy na placu przed Urzędem Gminy wymieniliśmy na solarne, a w pozostałych zamontowaliśmy żarówki ledowe – mówi nam z kolei, Milena Nowicka, sekretarz gminy Krzynowłoga Mała.

– W tym okresie świątecznym z iluminacji ustawiliśmy tylko choinkę. W ramach oszczędności wymieniliśmy świetlówki w budynku Urzędu Gminy również na ledowe, a w słoneczne dni staramy się jak najmniej korzystać ze sztucznego oświetlenia. Wszystkie urządzenia biurowe wyłączane są z zasilania zaraz po skończeniu pracy. Na chwilę obecną posiadamy zweryfikowane dane dla budynku Urzędu Gminy gdzie udało nam się osiągnąć wymagany wskaźnik 10%, jeśli chodzi o pozostałe jednostki jeszcze nie mamy weryfikacji końcowej – dodaje.

W trakcie opracowywania sprawozdania wciąż są gmina Jednorożec i gmina Czernice Borowe.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazio
Kazio
1 rok temu

Niebawem będą pili wodę z kranu, bo zagotowanie wody na herbatę jest zbyt drogie,

Michał
Michał
1 rok temu

A po co w urzędzie miasta spotkania po godzinach jak oni się relaksują w trakcie pracy. Dwa razy byłem u burmistrza i dwa razy ta sama sytuacja. Z pokoju obok słychać tylko hihot pań, stukot talerzy i głos zastępcy, który zabawia żartami koleżanki.

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu
Reply to  Michał

Coś w podobnym stylu chciałem napisać. Kawiarenka vel bufet, niektórzy nie wiedzą czym się tam zajmują.

Dawid
Dawid
1 rok temu
Reply to  Grzegorz

No powinni się wziasc za urzędników

jest
jest
1 rok temu
Reply to  Dawid

Przede wszystkim to wziąć , a nie wziąść . Niby kto , nikt się nie weżmie :). Jedyny organ który rozlicza Burmistrza to Rada Miasta.

kasia
kasia
1 rok temu

No i Brukseli o to chodzi, zebyśmy się pozagryzali nawzajem, a ten ich Zielony Ład mozna potłuc o kant…., zwykłe ideologie jakich wiele. Pani dr Ciborowska między innymi mowi też o tym, mowi o zrownoważonym rozwoju, to są ideologie dla małych, duzi świecą na potęgę, tak jak latają samolotami jeden wyslal samolot zeby mu czapkę przywieżli, a sam uczestniczy w kampanii o oszczędzaniu dwutlenku węgla…..

Stanisław
Stanisław
1 rok temu

A Arnold Boczek nadal ma w swoim pokoju lodówkę, mikrofalówkę i klimę 24/7?

jak
jak
1 rok temu
Reply to  Stanisław

w um?