Skazani na pracę… społeczną. Wkrótce Przasnysz posprzątają nie tylko osoby kierowane przez sąd, ale również dłużnicy

Zgodnie z ustawą jednostki administracji publicznej lub samorządowej oraz organizacje non profit nie płacą za pracę skazanych. Z takiej możliwości korzysta również samorząd Przasnysza. Teraz władze idą o krok dalej. Zaproponują zadłużonym z tytułu zajmowanego lokalu mieszkańcom, odpracowanie długu.

 

Kara pozbawienia wolności nie jest jedyną karą, na którą może być skazana osoba, która popełniła przestępstwo. W katalogu kar w kodeksie karnym znajdują się jeszcze kara ograniczenia wolności i kara grzywny. Obie te kary mogą w pewnych sytuacjach oznaczać, że skazany będzie nieodpłatnie pracował na rzecz społeczeństwa. O wszystkim decyduje sąd.

W Przasnyszu według dokumentów zamieszczanych w Biuletynie Informacji Publicznej taką pracę co miesiąc wykonuje około 30 osób.

I tak w kwietniu zgodnie ze skierowaniami Sądu Rejonowego w Przasnyszu prace porządkowe wykonywało 32 skazanych, w marcu i w lutym 30, zaś w styczniu 32. Każdy ze skazanych w ramach nieodpłatnej kontrolowanej pracy przepracował średnio 30 godzin miesięcznie. Skazani kierowani byli między innymi do sprzątania placów i chodników oraz targowiska miejskiego.

Teraz jak się okazuje, do skazanych, mogą dołączyć również dłużnicy. Taką informację przekazał w mediach społecznościowych wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

„Osoby w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, które nie mają środków finansowych na spłatę zadłużenia z tytułu zajmowanego lokalu socjalnego będą mogły swój dług odpracować – przy zieleni, malowaniu, sprzątaniu itd.” – stwierdził i dodał, że miasto szczegóły pakietu oddłużeniowego lokali komunalnych w Przasnyszu przedstawi niebawem.

– Projekty wymagają jeszcze analizy prawnej, ponieważ pewne rozwiązania mają charakter innowacyjny. Profesjonalizujemy ten obszar – dodał.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Madlein
Madlein
27 dni temu

I bardzo dobrze a większość tych dłużników ma za co imprezować.Niechh spłacają dług chociaż w taki sposób .

MMB
MMB
27 dni temu
Reply to  Madlein

Śmieszne 30 godzin miesięcznie, co to za praca za dlugi

BBM
BBM
27 dni temu
Reply to  MMB

Powinno być codziennie po 8 godzin jak na etacie

Madlein
Madlein
26 dni temu
Reply to  MMB

No śmieszne ale lepsze to niż nic .Gdyby to ode mnie zależało to pracowali by po 10 godzin i spłacali uczciwie zadłużenie.

Gość
Gość
27 dni temu

30 osób sprząta co miesiąc a miasto brudne

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
27 dni temu
Reply to  Gość

A może to też świadczy o mieszkańcach?
Nie jeden raz widziałem, jak mały dzieciak rzuca na chodnik papier po lodzie czy jakichś cukierkach a rodzicowi nawet brewka nie drgnie…