SKARBY NATURY W APTECE

SKARBY NATURY W APTECE

Oto niektóre spośród ziół, stosowane z powodzeniem przez nasze prababcie i babcie, a i dzisiaj  obecne w aptekach, uznawane za remedium na przypadłości gastryczne.

RUMIANEK-działa przeciwskurczowo i wiatropędnie. Właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe sprawiają, że używany jest w leczeniu nieżytów żołądka i jelit. Pobudza wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach.

MIĘTA PIEPRZOWA – ułatwia trawienie, dlatego warto ją wypić zawsze po obfitym posiłku. Łagodzi nadmierne skurcze mięśni gładkich i pomaga zwalczać wzdęcia.

NASIONA LNU– wytwarzają śluz o składzie podobnym d, jak ten w przewodzie pokarmowym, który chroni wewnętrzną warstwę przewodu pokarmowego.

DZIURAWIEEC – dzięki zawartości flawonoidów działa rozkurczająco na przewód pokarmowy- likwiduje kolki i bóle oraz stymuluje drogi żółciowe  – polecany jest w chorobach, którym towarzyszy zmniejszona produkcja żółci

KOPER WŁOSKI – jego nasiona to najskuteczniejszy specyfik na wzdęcia,  rozkurczenie jelit oraz pobudzenie pracy układu trawiennego. Podobne właściwości mają anyż i kminek.

KOZŁEK LEKARSKI– czyli popularna waleriana działa uspokajająco i wyciszająco. Zawarte w nim związki powodują rozkurczanie dróg żółciowych, umożliwiając poprawę przepływu żółci do dwunastnicy i regulując pracę mięśni gładkich jelit.

BABKA LANCETOWA I SZEROKOLISTNA– stosowane są jako lek pobudzanie soku żołądkowego, osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, w stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego.

BORÓWKA CZERNICA, popularna czarna jagoda –jest stosowana jako sprawdzony i skuteczny środek na biegunki. Działanie takie wykazują owoce i liście tej rośliny.


Ciocia Justyna


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments