Seniorzy z Bogatego spotkali się z dzielnicową i kierownikiem ZUS

Seniorzy uczęszczający na zajęcia klubowe w Bogatem wzięli udział w spotkaniu z mł. asp. Iloną Cichocką, dzielnicową gminy Przasnysz i Elżbietą Grabowską, kierownikiem ZUS.

 

Członkowie Klubu Senior+ z Bogatego spotkali się z mł. asp. Ilona Cichocką, dzielnicową gminy Przasnysz. Tym razem tematyką wizyty były przestępstwa, w których pokrzywdzonymi są osoby w podeszłym wieku.

– Przyczyny oszustw osób starszych często wynikają z faktu bezradności, samotności, a niejednokrotnie towarzyszy temu także zmniejszona sprawność fizyczna i psychiczna oraz utrata umiejętności obiektywnego postrzegania zaistniałych sytuacji. Wykorzystywanie łatwowierności i uczciwości seniorów, a także ich niewiedza sprzyja działaniom grup przestępczych – wyjaśnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu.

 

Policjantka poprowadziła wykład, w trakcie którego opowiedziała o najnowszych metodach oszustw i technikach manipulacji stosowanych przez przestępców.

– Choć oszustwa różnią się od siebie, to opierają się na bardzo powszechnym mechanizmach. Seniorzy chętnie dyskutowali na temat prób oszukania bezpośrednio ich samych lub też członków ich rodzin. Jak wynika z oficjalnych danych rocznie przestępcy dzięki różnego rodzaju oszustwom  wyciągają z kont bankowych seniorów milionowe kwoty, dlatego edukacja osób starszych w obszarze bezpieczeństwa jest tak potrzebna – dodaje GOPS.

Tego samego dnia odbyło się także spotkanie z Elżbietą Grabowską, kierownikiem ZUS w Przasnyszu, podczas którego seniorzy uzyskali kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczące rent, emerytur, ponownego przeliczenia świadczeń emerytalno – rentowych, a także zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń w związku z osiąganym przychodem.

 

– Dodatkowo seniorzy mogli dowiedzieć się o różnicach pomiędzy dodatkiem, a zasiłkiem pielęgnacyjnym. Ich wysokościach, kryteriach, organach przyznających i wypłacających świadczenia, a ponadto omówiono temat renty rodzinnej. Kto jest uprawniony, jej wysokość, zależność własnej emerytury, a renty po zmarłym małżonku. Uczestnicy spotkania  z zaciekawieniem słuchali tych wszelkich informacji  uzyskując przy tym odpowiedzi na zadawane pytania – dodaje GOPS.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Genowefa
Genowefa
1 miesiąc temu

podobno ustalili ze poki Juzek Bak wegla nie odda to go nakarmia za 600tysiecy i za kochones powiesza na reklamowce z biedry az wegiel sie znajdzie na zime 😉 taki zarcik po ostatnich sensacjach