Sejmik Województwa Mazowieckiego: petycja mieszkańców powiatu przasnyskiego o przywrócenie linii autobusowych zasługuje na uwzględnienie

Mieszkańcy powiatu przasnyskiego złożyli do Sejmiku Województwa Mazowieckiego petycję o przywrócenie linii autobusowych na dwóch trasach: Przasnysz – Ciechanów i Mława – Przasnysz – Ostrołęka. Ich brak, zdaniem autorów petycji, ogranicza dostęp młodzieży do edukacji, a dorosłym również do rynku pracy. Sejmik odpowiada: przedmiotowa petycja zasługuje na uwzględnienie.

 

Mieszkańcy powiatu przasnyskiego na czele z radnym Bogdanem Ćwiekiem złożyli petycję do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wnosili o polepszenie jakości usług komunikacyjnych i utworzenie dwóch linii autobusowych o charakterze ponadpowiatowym na trasach: Ciechanów – Przasnysz i Mława – Przasnysz – Ostrołęka.

„Utworzenie powyższych linii autobusowych umożliwiłoby mieszkańcom powiatu sprawny i bezpieczny dostęp do dwóch najbliżej usytuowanych aglomeracji mających dostęp do połączeń kolejowych. Dostęp do kolei w znacznym stopniu otwiera również mieszkańcom nowe możliwości dotyczące zatrudnienia np. w stolicy Polski” – napisali w petycji.

 

Do sprawy odniósł się Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjmując uchwałę, w której petycję mieszkańców uznaje za „zasługującą na uwzględnienie”.

 

Na chwilę obecną niemożliwe, ale…

Zarząd Województwa w swoim stanowisku zwrócił uwagę, iż linie autobusowe postulowane przez mieszkańców to zadanie z zakresu transportu drogowego wykraczające poza granice i kompetencje jednego powiatu. „Przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwała w sprawie Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Mazowieckiego główny wysiłek organizacji przewozów wojewódzkich koncentruje na zapewnieniu sprawnych, wysokiej jakości, regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych. Plan transportowy przewiduje jedynie organizację linii komunikacyjnej o charakterze użyteczności publicznej w transporcie drogowym Płock – Wyszogród – Zakroczym – Warszawa oraz Ostrołęka – Maków Mazowiecki – Pułtusk – Warszawa jako wsparcie i uzupełnienie pasażerskich przewozów kolejowych. Na obecną chwilę nie jest możliwe zorganizowanie przewozów użyteczności publicznej na inne linie komunikacyjne niż te, które zostały określone w Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Mazowieckiego” – napisano w uzasadnieniu.

„Natomiast Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu przasnyskiego oraz wspierając działania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu komunikacyjnego, w tym transportu drogowego na Mazowszu, uznała za zasadne uwzględnić postulat zawarty w petycji przy zmianie Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Mazowieckiego” – dodano.

 

W odpowiedzi zapisano także, że „Jeżeli do Marszałka Województwa Mazowieckiego wpłyną stosowne wnioski o wydanie bądź zmianę zezwoleń, uwzględniające oczekiwania mieszkańców Przasnysza, to zostaną one rozpatrzone bez zbędnej zwłoki zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym”.

„Biorąc pod uwagę powyższe rekomenduje się po uzyskaniu od mieszkańców lub lokalnych samorządów informacji o konieczności dostosowania istniejących zezwoleń do potrzeb mieszkańców, przekazanie ich do podmiotów prowadzących przewóz na przedmiotowych liniach, w celu rozważenia zmiany posiadanych zezwoleń” – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu

Wkrótce nasz Starosta odpali ciuchcię do Warszawy i jakieś tam Mławy i Ciechanowy nie będą nam do niczego potrzebne. Wypłyniemy na szerokie wody!

Ona
Ona
10 miesięcy temu

A jak PO i PSL dojdą do władzy to nic nie będzie, wypłyniemy do chorzel

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu
Reply to  Ona

Będziesz miał ciuchcię do Warszawy tak samo jak kosmodrom w Serakowie.

Ciemnota łyka propagandę i głosuje jak lemingi. A PiSie kradną ile chcą.

lulka
lulka
10 miesięcy temu
Reply to  Ona

Dlaczego zaraz PO i PSL? Kompleksy? Myślę ,że to będzie POLSKA 2050 .