Sejmik Mazowsza inwestuje w sport dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.

 

6 mln zł na inwestycje sportowe

W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył ponad 6 mln zł na budowę lub modernizację boisk czy sal gimnastycznych w subregionie ostrołęckim. Dofinansowanie obejmie 27 inwestycji.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zauważa, że dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w regionie przybywa atrakcyjnych obiektów sportowych. – Przyznawane przez nas dofinansowanie jest często jedyną opcją na rozwój bazy sportowej. Zazwyczaj nie znajdują się one w katalogu najpilniejszych inwestycji samorządów lokalnych ze względu na ograniczone fundusze. Program „Mazowsze dla sportu” tę barierę przełamuje i daje szansę na wyremontowanie wysłużonych już sal gimnastycznych czy boisk lub stworzenie całkiem nowych miejsc, w których można będzie poćwiczyć.

 

Program prosty i przystępny

To już piąta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. Tylko w ubiegłym roku dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego udało się zrealizować prawie 200 inwestycji, co podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – To inwestycje nie tylko w bezpieczną, nowoczesną infrastrukturę sportową, ale przede wszystkim w zdrowie mieszkańców. W tej edycji dofinansowaliśmy ponad 200 projektów. Przeznaczyliśmy na nie 50 mln zł.

 

Atrakcyjne lekcje WF-u

Prace będą prowadzone m.in. na boiskach szkolnych i w salach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z tych obiektów każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zostaną wyremontowane boiska przy szkołach w Goworowie i Małkini Górnej. Nowa infrastruktura sportowa pojawi się w Kadzidle czy Czernicach Borowych.

Radny województwa Mirosław Augustyniak zwraca uwagę, że wiele z dofinansowanych projektów dotyczy modernizacji sal gimnastycznych. – Na tym zależy mieszkańcom, bo dzieci i młodzież korzystają z tych miejsc podczas zajęć szkolnych. Niech więc te sale będą komfortowe. Takie inwestycje będą prowadzone m.in. przy Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim czy Starym Lubotyniu.

 

Lepsza baza sportowa

Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Modernizację przejdą – sala sportowa w Zabrodziu i Broku, zaplecze sportowe na stadionie w Różanie, skatepark w Wyszkowie i boisko w Krasnosielcu. Skorzystają też mieszkańcy Kadzidła, gdzie powstanie gminne minicentrum. Z kolei Długosiodło zyska kort tenisowy. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

 

Widoczne efekty

Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments