Sejm przyjął ustawę gwarantującą sprzedaż węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę. Komu będą przysługiwać dopłaty?

Sejm RP przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku tych paliw. 996,60 za tonę to cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie. Komu będą przysługiwać dopłaty?

 

W ten sposób rząd chce uchronić gospodarstwa domowe przed kryzysem związanym z narastającymi cenami węgla.

– Wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, dzięki czemu węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych 3 mld zł – informuje Kancelaria Rady Ministrów.

 

Wzrost cen węgla oraz paliw, według rządzących spowodowany jest atakiem Federacji Rosji na Ukrainę, a także wynika z zwiększonego zapotrzebowania na węgiel, począwszy od 2021 roku, ze względu na ograniczoną dostępność i wysokie ceny gazu ziemnego na skutek działań rosyjskiego Gazpromu.

– Wyjątkowość obecnej sytuacji i trudna sytuacja na rynkach energetycznych powodują utrudnienia w nabywaniu węgla opałowego w kraju, w szczególności przez gospodarstwa domowe. W czerwcu 2022 r. zarejestrowanych było w domach jednorodzinnych ponad 1,7 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne – dodaje Kancelaria.

 

Najważniejsze rozwiązania zawarte w przyjętej przez sejm ustawie:

  • Odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku. Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.
  • Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie. Sprzedawcy muszą być wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

 

  • Podczas zakupu węgla, w cenie preferencyjnej, trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
  • Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
  • Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.
  • W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony.
  • Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.
  • Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 1073,13 gr brutto.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amator
Amator
1 miesiąc temu

No ładnie załatwieni spekulanci węglowi. Rząd im dodrukuje kaskę. Lepiej było dać 100% podatku od marży powyżej 20%. Zresztą nie ma co się podniecać, bo węgla na talony i tak nie będzie. Bierzesz po 4 000 albo marznij. Tylko pieca nie zapomnij wymienić!

Mario11
Mario11
1 miesiąc temu
Reply to  Amator

Debil jesteś składy kupują u pośrednika w cenie 2000zl plus Wat w firmach typu Energo i i terminalach bo na kopalni nie mogą kupić w porcie Kolumbijski kosztuje 1800zł puls Wat i jest 2300zł teraz przywieź rozwieź kup paliwo opłać ZUS i cokolwiek zaròb i jaka jest cena węgla jest za mało

Ania
Ania
1 miesiąc temu
Reply to  Mario11

Czyli jak ktos pisal… w preferencyjnej cenie nie bedzie dostepny..

Jacus
Jacus
1 miesiąc temu

A jak to się ma do zakazu palenia węglem od 1 stycznia 23roku?

Amator
Amator
1 miesiąc temu
Reply to  Jacus

2030 rok dla miast i 2040 rok dla terenów wiejskich. Tylko niektóre miasta wcześniej. Potem wszyscy kupią pompy ciepła i elektryki i podłączą do sieci która nie wydoli. Mało że w zimnie i uziemieni to jeszcze ciemność. Dalej głosujcie na PiS.

Aspi
Aspi
1 miesiąc temu

Nie dotyczy ekogroszku wracamy do pieców węglowych dopłaty gotowe

karol
karol
1 miesiąc temu
Reply to  Aspi

Władimir nie dość że zakończył panemię to jeszcze odwołał ocieplenie klimatu.Brawo.

Konował
Konował
1 miesiąc temu

Można? Można… A w Przasnyszu tylko opłaty i podatki podnoszą.