Sanepid ostrzega: uważajmy na barszcz Sosnowskiego. Wciąż pojawiają się nowe siedliska tej niebezpiecznej rośliny

W Polsce nie ma praktycznie miejsca, które nie mogłoby zostać zasiedlone przez barszcz Sosnowskiego. W upały ryzyko poparzeń po zetknięciu z rośliną jest największe, dlatego w trakcie wakacyjnych wypraw warto zachować ostrożność.

 

Bazę występowania barszczu Sosnowskiego prowadzą eksperci na stronie barszcz.edu.pl.  Zespół od 2001 r. bada skalę inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego na terenie Polski. Na interaktywnej mapie odnotowuje miejsca, w których spotykana jest ta groźna dla zdrowia roślina. Wciąż pojawiają się jej nowe siedliska.

Co ciekawe barszcz Sosnowskiego można spotkać praktycznie wszędzie, czy to na terenach wiejskich, czy nawet w dużych aglomeracjach. W ostatnim czasie badacze natknęli się na rośliny niemal w centrum Warszawy, ale także na ich inwazję na pograniczu Mazowsza i Podlasia.

 

Według interaktywnej mapy, niebezpieczne rośliny możemy spotkać także w okolicach Przasnysza. Stanowiska ich występowania oznaczono m.in. w Chorzelach, Dzierzgowie, Ciechanowie czy okolicach Ostrołęki.

Przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego przestrzega Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Podkreśla, że podczas upałów ryzyko oparzeń jest największe.

– Kontakt z barszczem Sosnowskiego, w połączeniu z promieniowaniem słonecznym, może powodować dotkliwe i trudno gojące się poparzenia – zaczerwienienie skóry, pęcherze oraz stany zapalne utrzymujące się przez około trzy dni. Uważajmy podczas spacerów, a najlepiej omijajmy tę roślinę z daleka. Łatwo ją pomylić z naszym rodzimym gatunkiem jakim jest arcydzięgiel litwor – podaje GDOŚ.

 

Co zrobić, jeśli dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

  • nie drap miejsca poparzenia,
  • nie stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem,
  • obficie przemyj poparzenia wodą i zasłoń przed działaniem promieni słonecznych,
  • jeśli to możliwe, zrób zdjęcie rośliny,
  • koniecznie udaj się do lekarza.

 

 

 

ren

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
22 dni temu

Randapem go i zdechnie

Amator
Amator
22 dni temu
Reply to  Marta

Nie.

Erodisco
Erodisco
22 dni temu
Reply to  Marta

Ta kwasem siarkowym

Ewa
Ewa
22 dni temu

Myślałem, że Sosnowski rowery produkuje a on w gastronomię poszedł. Może kuchenne rewolucje co by się barszcz lepiej sprzedawał?