Sanepid ostrzega: uważajmy na barszcz Sosnowskiego. Wciąż pojawiają się nowe siedliska tej niebezpiecznej rośliny

W Polsce nie ma praktycznie miejsca, które nie mogłoby zostać zasiedlone przez barszcz Sosnowskiego. W upały ryzyko poparzeń po zetknięciu z rośliną jest największe, dlatego w trakcie wakacyjnych wypraw warto zachować ostrożność.

 

Bazę występowania barszczu Sosnowskiego prowadzą eksperci na stronie barszcz.edu.pl.  Zespół od 2001 r. bada skalę inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego na terenie Polski. Na interaktywnej mapie odnotowuje miejsca, w których spotykana jest ta groźna dla zdrowia roślina. Wciąż pojawiają się jej nowe siedliska.

Co ciekawe barszcz Sosnowskiego można spotkać praktycznie wszędzie, czy to na terenach wiejskich, czy nawet w dużych aglomeracjach. W ostatnim czasie badacze natknęli się na rośliny niemal w centrum Warszawy, ale także na ich inwazję na pograniczu Mazowsza i Podlasia.

 

Według interaktywnej mapy, niebezpieczne rośliny możemy spotkać także w okolicach Przasnysza. Stanowiska ich występowania oznaczono m.in. w Chorzelach, Dzierzgowie, Ciechanowie czy okolicach Ostrołęki.

Przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego przestrzega Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Podkreśla, że podczas upałów ryzyko oparzeń jest największe.

– Kontakt z barszczem Sosnowskiego, w połączeniu z promieniowaniem słonecznym, może powodować dotkliwe i trudno gojące się poparzenia – zaczerwienienie skóry, pęcherze oraz stany zapalne utrzymujące się przez około trzy dni. Uważajmy podczas spacerów, a najlepiej omijajmy tę roślinę z daleka. Łatwo ją pomylić z naszym rodzimym gatunkiem jakim jest arcydzięgiel litwor – podaje GDOŚ.

 

Co zrobić, jeśli dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

  • nie drap miejsca poparzenia,
  • nie stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem,
  • obficie przemyj poparzenia wodą i zasłoń przed działaniem promieni słonecznych,
  • jeśli to możliwe, zrób zdjęcie rośliny,
  • koniecznie udaj się do lekarza.

 

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 rok temu

Randapem go i zdechnie

Amator
Amator
1 rok temu
Reply to  Marta

Nie.

Erodisco
Erodisco
1 rok temu
Reply to  Marta

Ta kwasem siarkowym

Ewa
Ewa
1 rok temu

Myślałem, że Sosnowski rowery produkuje a on w gastronomię poszedł. Może kuchenne rewolucje co by się barszcz lepiej sprzedawał?