Samorządy to potężni pracodawcy. Ile osób pracuje na rzecz miasta i powiatu przasnyskiego?

Co piąty zatrudniony Polak pracuje dla samorządu. Miasto Przasnysz i Starostwo Powiatowe w Przasnyszu oraz ich jednostki to liczący się pracodawcy, ponieważ w sposób bezpośredni i pośredni zatrudniają ponad 1 800 osób. Szczegóły w artykule.

 

Najwyższe wskaźniki, pracujących w administracji samorządu terytorialnego na 1000 osób, występują w powiatach o relatywnie niższym poziomie rozwoju gospodarczego, takich jak nasz. Sektor samorządowy to jednak nie tylko urzędy, ale też szkoły, placówki kultury czy ośrodki pomocy społecznej.

Sytuację, dotyczącą zatrudnienia w administracji lokalnej, opisuje raport „Samorząd terytorialny a związki zawodowe – uwarunkowania, możliwości i perspektywy prowadzenia dialogu społecznego”.

Obecnie w administracji samorządowej w Polsce pracuje 254,6 tys. osób, zaś w administracji państwowej 175,3 tys. osób.

Jak stwierdzają autorzy raportu, wskaźnik pracujących w administracji na 1.000 ludności jest wysoki w powiatach dużych obszarowo z niewielką liczbą mieszkańców. Zlokalizowane tam instytucje samorządowe muszą spełniać te same zadania administracyjne, do których realizacji potrzebna jest stała, minimalna liczba pracowników.

 

– Możemy przypuszczać, że ludzie pracujący w urzędach nie mają specjalnie alternatywy i wielu możliwości znalezienia innych, intratnych zajęć na dość ubogim rynku pracy. Urzędy są pożądanym pracodawcą, gwarantującym stabilność zatrudnienia i zarobki na przewidywalnym poziomie – czytamy w opracowaniu.

Jak podaje raport, biorąc pod uwagę całość instytucji publicznych, będących częścią administracji samorządowej, lub takich, dla których organami właścicielskimi są samorządy, okazuje się, że w roku 2014 pracowało tam blisko 1,9 mln osób, czyli 21,5 proc. ogółu pracujących w kraju. Jak łatwo wyliczyć w szeroko pojętych strukturach samorządowych pracuje w Polsce ponad 1/5 osób w wieku w produkcyjnym.

 

Najczęściej nie ma czego zazdrościć

Warto przy tym dodać, że w zdecydowanej większości ich zarobki są niższe niż w sektorze prywatnym, a praca bywa niewdzięczna. Według GUS średnie wynagrodzenie pracowników samorządowych w Polsce wynosi 5 300 zł brutto i nie rośnie tak szybko jak pensje w sektorze przedsiębiorstw, ponieważ wysokość podwyżek uzależniona jest często od kondycji finansowej danej jednostki. Warto również wziąć pod uwagę, że dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, wliczając do tej sumy dodatkowe wynagrodzenia, czyli np. „trzynastki”.

Dane GUS to jedno. Dużo mniejsze wartości podaje Dziennik Gazeta Prawna, który wyliczył, że średnie wynagrodzenie pracowników samorządowych w Polsce wynosi 3 740 zł brutto (2 680 zł netto) miesięcznie. Mimo to, w mniejszych gminach, gdzie biznes nie działa prężnie, to właśnie samorząd często jest największym i najlepiej płacącym pracodawcą.

Zainspirowani danymi w raporcie, postanowiliśmy przyjrzeć się, ilu pracowników podlega pod dwóch największych pracodawców wśród przasnyskich samorządów. Okazuje się, że są to dość imponujące wartości. Dla porządku należy jednak dodać, że nie we wszystkich przypadkach pensje pracowników pochodzą z samorządowych budżetów.

 

 • Urząd Miasta w Przasnyszu – 70 osób (68,5 etatu);
 • Muzeum Historyczne – 10 osób w wymiarze 9 etatów (1 osoba – 0,25 etatu, 1 osoba – 0,75 etatu, 8 osób – 1 etat);
 • Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filią – 14 osób (13 na cały etat i 1 na 1/4 etatu);
 • Miejski Dom Kultury – 13 osób na umowę o pracę (10 cały etat, 2 na 3/4 etatu oraz 1 na 1/4 etatu) oraz 2 osoby na umowę zlecenie (kapelmistrz OSP oraz dyrygent MchM);
 • Szkoła Podstawowa nr 1 – 66 nauczycieli + 18 pracowników administracji i obsługi;
 • Szkoła Podstawowa nr 2 – 51 nauczycieli + 17 pracowników administracji i obsługi;
 • Szkoła Podstawowa nr 3 – 64 nauczycieli + 21 osób obsługi szkoły;
 • Miejskie Przedszkole nr 1 im. Marii Kownackiej w Przasnyszu – ogółem zatrudnionych – 19 osób – Pracownicy pedagogiczni – 11 osób; w etatach – 10,5. Pracownicy administracji i obsługi – 9 osób; w etatach 7,63. Ogółem (18,13 etatów);
 • Miejskie Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu – 11 osób, w tym 8 na cały etat i 3 w niepełnym wymiarze;
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji – 5 etatów;
 • Żłobek Miejski – 13 osób;
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – 46 osób; 40,3 etatu;
 • Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – 78 osób, w tym zarząd.

 

Jak łatwo policzyć, w szeroko pojętym samorządzie Miasta Przasnysz pracuje 518 osób, z czego część na niepełny etat, a wśród ogółu zatrudnionych pojedyncze osoby zatrudnione są na umowach cywilno – prawnych.

 

W Starostwie Powiatowym w Przasnyszu oraz we wszystkich jednostkach podległych samorządowi powiatowemu zatrudnienie wygląda następująco:

 

 • SP ZZOZ im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu – 683 osoby;
 • Dom Pomocy Społecznej – 129 osób;
 • Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu – 116 osób;
 • Starostwo Powiatowe – 91 osób;
 • Zespół Szkół Powiatowych w Chorzelach – 52 osoby;
 • Zespół Szkół Powiatowych w Jednorożcu – 25 osób;
 • Liceum Ogólnokształcące im. KEN – 48 osób;
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Przasnyszu – 38 osób;
 • Powiatowy Zarząd Dróg – 33 osoby;
 • Szkoła Muzyczna I Stopnia – 24 osoby;
 • Powiatowy Urząd Pracy – 20 osób;
 • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna – 14 osób;
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – 12 osób.

 

W szeroko pojętych powiatowych strukturach pracuje więc 1.285 osób.

Łącznie w samorządowych instytucjach podlegających jedynie pod starostwo i Urząd Miasta w Przasnyszu (gmin oraz ich jednostek podległych nie braliśmy pod uwagę) zatrudnionych jest w naszym powiecie ponad 1.800 osób.

 

Ps. Dane  dotyczące zatrudnienia w poszczególnych jednostkach są aktualne wobec stanu z kwietnia 2021 r. i mogą się nieznacznie różnić od podanych.

 

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Zawsze zastanawiałem się, co robi 10 osób w przasnyskim muzeum…

Konowal
Konowal
2 lat temu

Wybierz się kiedyś to zobaczysz.
Akurat oni, może niedoceniani, ale przydatni.

jano
jano
2 lat temu

Bez uszczypliwości ale jeszcze bardziej zastanawiające co robi 14 osób (nie czytelników) w Bibliotece, domyślam się że sztuczny tłum gdyby ktoś tam jednak zajrzał.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  jano

Porównujesz bibliotekę do muzeum? A może weźmiesz pod uwagę, ile się dzieje w bibliotece, a ile w muzeum??? Co do biblioteki, to chyba jedyna w tym mieście publiczna instytucja do której naprawdę nie można się przyczepić.

nie
nie
2 lat temu

Popieram to pytanie. Co robi 10 osób w muzeum ? Ciężko to zrozumieć. InfoPrzasnysz czy są szanse na sprawdzenie obowiązków poszczególnych osób ? Rozumiem zatrudnienie w MDK, rozumiem zatrudnienie w bibliotece ( ta działa doskonale), ale muzeum historyczne zatrudniające 10 osób ?? Można jakiś większy artykuł ?

Adrian
Adrian
2 lat temu

To nie samorządy są pracodawcą tylko mieszkańcy i wszyscy podatnicy nie zapominajcie o tym, to wy jesteście dla nas a nie my dla was urzędnicy.

Konowal
Konowal
2 lat temu
Reply to  Adrian

Wierzysz w to co mówisz?

kasia
kasia
2 lat temu
Reply to  Adrian

Pracownicy też płacą podatki i nikt dla nikogo nie jest

Ait
Ait
2 lat temu
Reply to  kasia

Abyście dostali pensje to najpierw podatnicy muszą wpłacić podatki, tak że pobieranie podatku od waszych pensji to fikcja.

Konowal
Konowal
2 lat temu

Urząd miasta 70 osób Teraz już wiem dlaczego miasto ulic nie buduje. Za mało rąk do pracy.

nnn
nnn
2 lat temu

Coś się nie zgadza liczba zatrudnionych w Urzędzie Miasta , wystarczy policzyć utworzone etaty zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym i wyjdzie więcej.Chyba ,że nie liczą kadry kierowniczej 🙂

Beta
Beta
2 lat temu
Reply to  nnn

Chyba w UM sporo więcej..

jano
jano
2 lat temu

Cytat z art. „wysokość podwyżek uzależniona jest często od kondycji finansowej danej jednostki.” No i dowiedzieliśmy się, że Przasnysz dobrze stoi finansowo, przynajmniej ostatnie podwyżki na ok. 20 tyś zł dla burmistrza to potwierdzają, mogli dać mniej o 4k ale po co skoro można dać więcej. Ale z drugiej strony z sesji RM docierają do nas informacje o uchwalonym budżecie miasta, wielkie zadłużenie, miasto utonie w długach jeśli dojdzie do remontu MDK-u z własnych środków. Czyż to nie sprzeczność???