Samorządy przystępują do dystrybucji węgla. Zapotrzebowanie w powiecie przasnyskim olbrzymie

W ostatnim czasie gminy z powiatu przasnyskiego szacowały zapotrzebowanie na węgiel wśród mieszkańców. Wszystko po to, by po przystąpieniu do programu kupić odpowiednią jego ilość.

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w środę, 2 listopada ustawę dotyczącą dystrybucji węgla przez samorządy.

– Uchwalone przepisy umożliwiają włączenie się gmin w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach członkom wspólnot lokalnych oraz rozstrzygną problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach – czytamy w informacji Kancelarii.

W myśl podpisanej ustawy, gminy mogą teraz przystąpić do pośrednictwa w handlu węglem, oferując przy tym niższe ceny zakupu, niż te, oferowane przez sprzedawców prywatnych. Cena, jaką zapłacą importerom nie będzie przekraczała 1,5 tysiąca złotych za tonę. Same gminy nie będą sprzedawały węgla za więcej niż 2 tysiące złotych. Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy.

 

Od samorządów węgiel w cenach preferencyjnych będą mogły zakupić osoby, które uprawnione są do dodatku węglowego. Pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

W przypadku, kiedy gmina nie zajmie się dystrybucją węgla, może do tego zgłosić się gmina sąsiednia albo prywatny skład. W powiecie przasnyskim mieszkańcy tego problemu mieć nie będą, gdyż wszystkie zapytane przez nas gminy, zadeklarowały udział w programie. Przed podpisaniem przez prezydenta ustawy, przystąpiły do szacowania zapotrzebowania na węgiel wśród mieszkańców. Okazało się, że chętnych nie brakuje.

 

Miasto Przasnysz

I tak Miasto Przasnysz zgłosiło do Wojewody zapotrzebowanie na następujący asortyment węgla: 80 ton miał, 1250 ton groszek (w tym: groszek 250 ton, ekogroszek 1000 ton), orzech 370 ton.

Jak będzie wyglądała dystrybucja? Jak zapewnia burmistrz Łukasz Chrostowski mechanizm jest prosty.

– Miasto zamawia węgiel z PGG, skład opału odbiera go z punktu oddalonego maksymalnie o 100 km od miast. Zrzuca na swój plac. Mieszkaniec przychodzi do Urzędu Miasta, składa wniosek, my go weryfikujemy, czy w CEEB ma zgłoszenie opalania węglem swojego domu, płaci nam wystawioną fakturę i jedzie na wskazany skład odebrać węgiel – wyjaśnia.

 

Gmina Chorzele

Zapotrzebowanie na węgiel w gminie Chorzele zgłosiły 532 gospodarstwa domowe na łączną sumę około 800 ton węgla.

– Gmina Chorzele zamierza pomagać w dystrybucji węgla mieszkańcom. Od samego początku, kiedy pojawiły się takie propozycje ze strony rządowej, Gmina Chorzele podjęła temat i natychmiast, zgodnie z sukcesywnie pojawiającymi się wytycznymi Wojewody Mazowieckiego i Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz regulacjami prawnymi, a także własnymi możliwościami w tym zakresie – przygotowuje  się do tego procesu – informuje Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach.

 

Gmina Przasnysz

W gminie Przasnysz chętnych po węgiel zgłosiło się około 700 gospodarstw domowych.

– Tonażowo to prawie 1 tys. ton. Na razie jesteśmy w fazie akceptacji (bądź nie), podmiotów, które są na terenie gminy, a które mogłyby dystrybuować węgiel, czyli odbierać dostawy od grupy górniczej, dowozić węgiel na składy i przekazywać je mieszkańcom – mówi nam Andrzej Bartnikowski z Urzędu Gminy Przasnysz.

 

Gmina Czernice Borowe, Krzynowłoga Mała, Krasne

W gminie Czernice Borowe zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach zgłosiło około 280 gospodarstw domowych, w gminie Krasne – 254, zaś w gminie Krzynowłoga Mała 390 gospodarstw domowych. Licząc po 1,5 tony do końca roku daje to 585 ton.

– W związku z dużym zainteresowaniem Gmina Krzynowłoga Mała zamierza kupować i sprzedawać węgiel po preferencyjnej cenie, który pozwoli ogrzać domy podczas nadchodzącej zimy. Niestety nie dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym, niezbędnym do tego rodzaju działania. Nie posiadamy zakładu komunalnego ani utwardzonego placu, czy zalegalizowanej wagi samochodowej oraz ładowarki do załadunku węgla. Obecnie trwają jeszcze konsultacje w jaki sposób będziemy realizować to zadanie, najprawdopodobniej będziemy prowadzić dystrybucję w ramach umowy z firmą – informuje wójt Jerzy Humięcki.

W opublikowanej na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych informacji na temat zasad prowadzenia dystrybucji węgla przez samorządy podkreślono, że „węgiel jest dobrej jakości. Ten z importu pochodzi od sprawdzonych dostawców, ma odpowiednie certyfikaty, a jego jakość jest weryfikowana zarówno w kraju pochodzenia, jak i przy odbiorze w kraju. Nie ma więc możliwości, by były problemy z jego spalaniem. (…) Ewentualne reklamacje gmina może kierować do podmiotu wprowadzającego. Natomiast do gminy trafiać mogą ewentualne reklamacje gospodarstw domowych”.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

A ten miał to w jakim celu miasto kupuje?

Eryk
Eryk
1 rok temu

Dla kota

Bogusz
Bogusz
1 rok temu
Reply to  Eryk

to żwirek…

Helena
Helena
1 rok temu
Reply to  Bogusz

Jak zapytał kota to ten mu powiedział MIAŁ

Ale
Ale
1 rok temu

Jak Krzynowłoga wynajmnie pośrednika to i cena będzie wyższa

Bogusz
Bogusz
1 rok temu

Ja zadam pytanie. Gdzie jest polski wegiel, wydobyty z TEJ ziemii od połowy liutego2022? Zanim wybuchł kowid… znaczy 'wojna’ na Ukrainie? Wydobywamy ok 3-4 miliony ton miesięcznie. Zużycie na gospodarstwa domowe to ok 18% wydobycia. z Rosji importowaliśmy ok 10% całego zużycia. Wydobyto ponad 30 milionów ton naszego węgla. GDZIE on jest? że media sraj… importem z Kolumbii czy Australii? moze GDZIEŚ pojechał?