Samorząd Mazowsza sfinansuje szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 50. roku życia

Z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom ma szansę skorzystać ponad 5 tys. osób. Na realizację tego programu Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 6 mln zł. Zarząd województwa właśnie rozstrzygnął konkurs, w którym wyłoniono realizatorów programu.

 

– Obecnie jedynym skutecznym sposobem wykorzystywanym w profilaktyce zakażeń pneumokokowych są szczepienia ochronne, które zmniejszają ryzyko występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych, jak i stymulują odpowiednie mechanizmy układu odpornościowego w przypadku zakażenia – wskazuje marszałek Adam Struzik.

– Program skierowany jest do osób powyżej 50 roku życia, ponieważ ta grupa wiekowa jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie pneumokokami – informuje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Bezpłatne szczepienia już od września

Osoby chcące zaszczepić się przeciwko pneumokokom będą mogły zgłaszać się do wybranych placówek już od września. Program zakłada przeprowadzenie lekarskiego badania kwalifikacyjnego oraz podanie 1 dawki szczepienia. Szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom są zalecane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2021, jednak nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie koszt szczepionki to od ok. 230 do 300 zł w zależności od apteki.

Do programu mogą zgłaszać się osoby, które ukończyły 50 rok życia, są mieszkańcami województwa mazowieckiego oraz przejdą pozytywnie badanie kwalifikacyjne. O włączeniu do programu decyduje kolejność zgłoszeń, natomiast pierwszeństwo udziału w programie – po spełnieniu wszystkich kryteriów kwalifikacji – ma personel medyczny zatrudniony w podmiotach leczniczych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym lub w których posiada udziały.

 

W ramach przeprowadzonego konkursu ofert na realizatorów programu wybrano 28 podmiotów z województwa mazowieckiego. Najbliżej Przasnysza zaszczepić będzie można się w Ciechanowie: w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim oraz w Arnice.

Pneumokoki mogą wywoływać choroby, takie jak zapalenie: opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, zatok, płuc, kości, otrzewnej, osierdzia, wsierdzia oraz zakażenie tkanek miękkich. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa. W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią.

 

ren

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments