Sacharynek – przemytnik z dawnego pogranicza polsko – niemieckiego oprowadzi nas po terenach gminy Chorzele

„Niemal 100 lat temu – w miejscu, gdzie dziś kończy się Mazowsze, a zaczynają Mazury biegła granica państw – Polski i Niemiec” – tak rozpoczyna się historia Sacharynka, przemytnika i jednocześnie przewodnika po terenach pogranicza mazowiecko – krzyżackiego, które funkcjonowało niegdyś na terenach obecnej gminy Chorzele.

 

Komiks autorstwa Agnieszki i Pawła Błońskich (scenariusz i ilustracje), powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Chorzel w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Przasnyskiego na 2022 rok.

– Celem głównym zgłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Chorzel projektu było wykreowanie postaci Sacharynka – sympatycznego przemytnika, który stanie się wirtualnym przewodnikiem po terenach pogranicza mazowiecko – krzyżackiego, które funkcjonowało niegdyś na terenach obecnej gminy Chorzele – informuje Powiat Przasnyski.

 

Przygotowując komiks jego autorzy zebrali historie i opowieści dotyczące przemytu funkcjonującego na linii granicznej, w czasie zaborów, a także w II RP i stworzyli postać Sacharynka, przemytnika utrzymującego się ze szmuglu sacharyny – białego złota.

Komiks został wydany w formie e-booka. Można go pobrać tu: Sacharynek – komiks

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments