Są pierwsze efekty realizacji programu „in-vitro” na Mazowszu.

Realizacja programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczęła się we wrześniu 2019 r. Pomimo, że program jest realizowany dopiero od kilku miesięcy, chęć uczestnictwa w nim zgłosiło już 797 par.

W tym czasie, 357 par przystąpiło do procedury zapłodnienia pozaustrojowego i przeprowadzono 141 pełnych procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Ponadto 4 kobiety zgłosiły się do programu celem przeprowadzenia procedury mrożenia komórek jajowych, w tym 3 uczestniczki mogły skorzystać z tej procedury w ramach programu. Do końca stycznia br. odnotowano 45 ciąż.

Zapłodnienie pozaustrojowe to procedura polegająca na zapłodnieniu żeńskich komórek jajowych w laboratorium, uzyskaniu zarodków, a następnie przeniesieniu ich do macicy kobiety. Jest stosowana z powodzeniem u ludzi od 1978 r. Zapłodnienie pozaustrojowe daje możliwość posiadania dzieci parom, u których inne metody leczenia niepłodności okazały się nieskuteczne lub u których z góry wiadomo, że inne sposoby prowadzenia terapii nie mają szansy powodzenia (tzw. niepłodność bezwzględna, jak np. bardzo ciężki czynnik męski czy brak jajowodów u kobiety).

Zapłodnienie pozaustrojowe jest najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia niepłodności. Dane raportowane ze wszystkich krajów Europy, w tym Polski, podają skuteczność 30–40 proc. na transfer, ale szansa każdej pary powinna być oceniana indywidualnie z powodu liczby czynników wpływających na ostateczny sukces. Uważa się, że w najlepiej rokujących sytuacjach nie przekracza 50 proc., a w skrajnie niekorzystnych warunkach bywa mniejsza niż 10 proc.


 

Źródło mazovia.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments