SĄ PIENIĄDZE DLA STAROSTWA ORAZ MIAST I GMIN NASZEGO POWIATU ZRZESZONYCH W STOWARZYSZENIU KRÓLEWIECKI OBSZAR FUNKCJONALNY – POROZUMIENIE PRZASNYSKIE.

Województwo Mazowieckie podpisało pierwsze infrastrukturalne umowy z nowej perspektywy finansowej.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Siedlcach oraz Powiat Przasnyski reprezentujący stowarzyszenie Królewiecki Obszar Funkcjonalny – Porozumienie Przasnyskie podpisały pierwsze umowy na środki unijne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Powiat przekaże pozyskane prawie 700 tys. zł każdemu z lokalnych samorządów zrzeszonych w stowarzyszeniu KOF-PP na wykonanie infrastruktury alarmowej oraz przeznaczonej do komunikacji elektronicznej.

Środki w ramach tego projektu unijnego trafią więc do Gminy Jednorożec, Gminy Przasnysz, Miasta i Gminy Chorzele, Gminy Krasne, Gminy Krzynowłoga Mała oraz Gminy Czernice Borowe.

Pieniądze otrzyma też samorząd miasta Przasnysz, pomimo wystąpienia ze stowarzyszenia, gdyż Mazowsze przyznało pieniądze unijne jeszcze przed podjęciem przez Radę Miejską w Przasnyszu uchwały zrywającej współpracę z pozostałymi gminami powiatu i starostwem.

Podczas podpisywania umowy, samorząd wojewódzki reprezentowały dwie panie wicemarszałek: Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc. Samorządy lokalne naszego powiatu reprezentowali starostowie Zenon Szczepankowski i Jarosław Tybuchowski.

Bezpieczniej w powiecie przasnyskim.

Natychmiastowe przekazywanie informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia to jeden z warunków, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Dlatego już niedługo na terenie powiatu przasnyskiego powstanie system wczesnego ostrzegania przed katastrofami. Ze środków RPO WM 2014-2020 powstaną 42 punkty alarmowe z syrenami szczelinowymi na terenie miasta i gminy Przasnysz, miasta i gminy Chorzele, a także gmin Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne i Krzynowłoga Mała. Ponadto powstanie powiatowe centrum sterowania i kontroli, gdzie zainstalowanych zostanie siedem urządzeń do sterowania punktami alarmowymi oraz dziewięć aplikacji sterujących. Co ważne – system pozwoli na przekazywanie sygnałów alarmowych zarówno z poziomu gminy, powiatu, jak i województwa. Całkowita wartość inwestycji to blisko 1 mln. zł., z czego unijne dofinansowanie wyniesie prawie 700 tys. zł.

 
Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments