„Rzeczpospolita” przygotowała Ranking Samorządów 2023. Jak w tym zestawieniu wypadły gminy z naszego powiatu?

Punkty przyznano według około 30 wskaźników w trzech filarach zrównoważonego rozwoju: finanse i rozwój, dbałość o mieszkańców oraz dbałość o środowisko.

 

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy w Polsce (poza Warszawą, która ma odmienny ustrój prawny). Samorządy pogrupowane są w trzy odrębne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

W XIX edycji rankingu kapituła brała pod uwagę około trzydziestu wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. I tak w obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych, umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego.

W obszarze „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w przedszkolach). W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych.

Przasnysz uplasował się na 389 miejscu z łączną punktacją 39,19, Chorzele na 832. miejscu – 30,51 punktów. Dla porównania sąsiedni Ciechanów zajął 761. miejsce, Maków Mazowiecki – 26. miejsce, zaś Mława 207.

Gminy:

  • Gmina Krzynowłoga Mała – 163. miejsce
  • Gmina Przasnysz – 227. miejsce
  • Gmina Krasne – 877. miejsce
  • Gmina Czernice Borowe – 1063. miejsce
  • Gmina Jednorożec – 1274. miejsce

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jamal
Jamal
17 dni temu

W Makowie samorząd ma bardzo udaną kadencję, dobrze wykorzystane środki z polskiego ładu, rozsądne zarządzanie, plany obwodnicy, odnowiony zalew. Zaskakuje odległe miejsce Ciechanowa. Szkoda że w artykule nie podano dla porównania miejsc z poprzedniej edycji rankingu

Lopez
Lopez
17 dni temu
Reply to  Jamal

Dlaczego zaskakujące miejsce Ciechanowa? Odpowiednie. Tamtejszy włodarz bardziej gwiazdorzy niz rządzi.

Marcel
Marcel
13 dni temu

Brawo dla UG Jednorożec za najniższe miejsce. Oby tak dalej.