Rząd zapowiada wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Komu pracodawca nie będzie mógł jej odmówić?

Resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Według projektu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia.

 

– Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września – powiedział PAP wiceminister Stanisław Szwed.

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Obecnie praca zdalna obowiązuje wciąż na zasadach wynikających z tzw. ustawy covidowej i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

 

Tymczasem jak informuje Polska Agencja Prasowa, resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W rozmowie z agencją wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapowiedział, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce.

„W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną. Pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika (koszty eksploatacji urządzeń, koszty energii elektrycznej itp.)” – czytamy.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, czy też kobietom w ciąży.

 

ren

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments