Rząd zapowiada kolejne poprawki w systemie podatkowym

W środę, 13 kwietnia odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Artura Sobonia. W czasie spotkania poinformowano o planowanych przez rząd zmianach w polskim systemie podatkowym.

 

Ministerstwo Finansów obiecuje, że poprawki mają być korzystne dla 13 mln obywateli.

– Zależy nam, by w ostatnim terminie kwietniowym rozpocząć prace parlamentarne nad projektem zmian w podatkach – stwierdził Soboń w trakcie konferencji.

W projekcie pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w roku 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.

– Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku – wyjaśnił Soboń. Zaznaczył, że w kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku będzie możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

 

W projekcie zaproponowano obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent oraz zlikwidowanie tak zwanej ulgi dla klasy średniej. Rząd chce powrócić do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Dodatkowo rządzący przewidują wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie oraz karcie podatkowej.

– Ten projekt ma znaczenie, bo dotyczy 25 mln podatników, czyli tych, co opłacają w Polsce podatki jako osoby fizyczne, ale i przedsiębiorców, bo przygotowaliśmy do nich ofertę, która oznacza obniżkę podatków. Chcielibyśmy, aby te zmiany obowiązywały w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 r., a w zaliczkach – od 1 lipca 2022 r. – dodał.

 

Kolejnym, poruszanym tematem podczas konferencji był zwrot nadpłaty składki zdrowotnej.

– Przedsiębiorca do tej pory musiał wystąpić do ZUS-u z wnioskiem, miał krótki termin na ten wniosek. Rezygnujemy z wniosku, będzie automatyczny zwrot takiej składki – podsumował Soboń.

Większość zmian ma zostać wprowadzona od 1 lipca, pozostałe dopiero od 1 stycznia 2023 roku.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments