Rząd wprowadzi „taryfę dla wrażliwych”. Chce również zapewnić węgiel w cenie do 2 tys. złotych

Polski rząd chce wprowadzić pakiet rozwiązań, które umożliwią bezpośrednią pomoc mieszkańcom w zaopatrzeniu się w opał na zimę. Od 1 stycznia 2023 roku przewidziano także taryfę dla „odbiorców wrażliwych”, czyli przychodni i szpitali, instytucji pomocy społecznej oraz placówek oświatowych i Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

7 października premier RP Mateusz Morawiecki skierował do samorządowców pismo, w którym nawoływał do „porzucenia legitymacji partyjnych i podjęcia wspólnych decyzji związanych z zachwianiem w całej Europie rynku energetycznego”.

– Schowajmy legitymacje partyjne do szuflady, zamknijmy je i bez względu na to co nas różni szukajmy tego co nas łączy. Wierzę, że jest to przede wszystkim troska o dobro Polaków. Rozumiem różnice zdań, rozumiem też, że interes partyjny i polityka mają swoje prawa, ale to nie jest ten moment, żeby tym prawom ulegać. Ze swojej strony zrobię wszystko, żeby ta współpraca była jak najlepsza i żeby żaden samorząd nie poczuł się potraktowany w sposób niesprawiedliwy – pisze premier RP.

 

Według niego za bezpieczeństwo energetyczne polskich rodzin w czasie najbliższej zimy odpowiedzialność powinno wziąć całe państwo, na każdym poziomie administracyjnym.

– Tym bardziej właśnie teraz potrzebujemy pełnej współpracy. Teraz, gdy wyzwanie jest jeszcze większe. To nie kwestia dobrej woli czy wzajemnej sympatii, ale obowiązku – obowiązku władzy publicznej. Wspólnie odpowiadamy za bezpieczeństwo energetyczne każdego obywatela – bez względu na to przecież, kto na kogo głosuje i w jakiej miejscowości mieszka – dodał Morawiecki.

Dodatkowo rząd przygotował pakiet rozwiązań, które mają na celu ułatwić samorządom wywiązanie się z obowiązków ustawowych i umożliwić udzielenie bezpośredniej pomocy mieszkańcom w zaopatrzeniu w opał na zimę.

 

– Stworzymy możliwości prawne i będziemy wspierać państwa operacyjnie w realizacji dystrybucji węgla. Tak, by opału nie zabrakło w żadnym polskim domu. Zapłacimy również z budżetu państwa kolejne miliardy złotych, by cena węgla oscylowała wokół 2000 zł, a nie powyżej 3000 zł. To ogromna różnica dla Polaków, którzy korzystają z węgla dla zapewnienia ciepła w swoich domach i mieszkaniach – obiecuje.

Od 1 stycznia 2023 roku zostanie wprowadzona taryfa dla „odbiorców wrażliwych”, czyli przychodni i szpitali, instytucji pomocy społecznej, szkół, przedszkoli, żłobków, uczelni wyższych oraz instytucji kultury, organizacji pożytku publicznego, a także spółdzielni socjalnych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Ma ona obniżyć ceny zaopatrzenia w energię. W najbliższym czasie rząd zaprezentuje konkretne propozycje wraz z podaniem daty wypłaty pierwszej transzy dodatkowych środków, które mają pomóc w zagwarantowaniu realizacji zadań własnych i inwestycji w czasie kryzysu.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ait
Ait
1 rok temu

Ja też chcę dotację dla wrażliwych bo już nie mogę słuchać kłamstw tych krzywych mord.