Rząd we współpracy z samorządami zapewni niedrogie mieszkania komunalne dla uchodźców z Ukrainy. Chodzi o gminy i małe miasta

Jednym z elementów nowej strategii rządu jest przygotowanie z samorządami niedrogich mieszkań komunalnych – powiedziała w środę PAP minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj. „Bardzo szybko chcemy przystąpić do konsultacji międzyresortowych i to jest kwestia kilku tygodni, kiedy uda nam się spiąć strategię i zaprezentować opinii publicznej” – oświadczyła.

 

Minister Ścigaj, zajmująca się w rządzie integracją uchodźców z Ukrainy, przekazała, że nadszedł moment, aby osoby uciekające przed wojną „zaczęły się w miarę usamodzielniać”. Aby było to możliwe, należy pomóc im znaleźć pracę, a także zapewnić tanie mieszkanie „na miarę ich możliwości”. Problem stanowi fakt, że większość uchodźców została w „dużych miastach i żyją w dużych skupiskach”, gdzie mieszkania są mało dostępne i bardzo drogie.

Ścigaj podkreśliła, że chodzi o dostosowanie do potrzeb mieszkaniowych pustostanów, znajdujących się w prywatnych rękach. „Każda gmina wie, że ma bardzo dużo takich pustostanów na swoim terenie” – przekazała. Rolą samorządów ma być szukanie możliwości i rozmowa z właścicielami takich mieszkań, natomiast środki na ich sfinansowanie miałyby pochodzić od rządu. Minister zaznaczyła, że strategia obejmie mniejsze miejscowości.

 

Tanie mieszkania mają być do dyspozycji w zasobach gminy przez kilka lat. „Na 5-6 lat dostarczy się samorządom możliwości zamieszkania w obszarze komunalnym” – powiedziała. Obowiązek płacenia czynszu dzierżawnego dla właściciela nieruchomości miałby spocząć na gminach. „W tym momencie gmina przejmuje obowiązek płacenia czynszu, a następnie reguluje sobie odpłatność w zależności od dochodów i możliwości tego, komu to mieszkanie przydzieli” – zaznaczyła.

Jak przekazała minister, nowa strategia „pozwoli uniknąć konfliktów społecznych”. Ścigaj powiedziała także, że ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy zostaje w Polsce, więc „trzeba się zastanowić, jak mogą oni wykorzystać swoje zasoby oraz sprawić, aby dobrze czuli się w naszych małych społecznościach lokalnych – samorządach”.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 rok temu

„zaczęły się w miarę usamodzielniać”. Aby było to możliwe, należy pomóc im znaleźć pracę, a także zapewnić tanie mieszkanie „na miarę ich możliwości”.” czy o młodych Polakach też tak myśleliście? chyba nie skoro wyjechało z Polski ich ze 2 miliony szukając normalności.

Gość
Gość
1 rok temu

A gdzie są te mieszkania dla Polaków co rząd miał wybudować???

Nina
Nina
1 rok temu

A dla nas mieszkańców ile musi wynosić dochód by starać się o mieszkanie komunalne z tego co wiem to 2600na osobę czyli mama z chorym dzieckiem nie ma prawa ubiegać się o takie lokum bo nie będzie w stanie według waszego zdania zapłacić za nie .Gdzie tu jest sprawiedliwość.Najpierw zapewnicie nam mieszkania bo ludzie zaczynają uciekać z tej dziury bo wasze rządy do tego prowadzą.

Arr
Arr
1 rok temu

Ukończyłam studia dzienne, magisterskie. Dostawalam stypendium rektora dla najlepszych studentów… nie proszę o mieszkanie… proszę o pracę w Przasnyszu. W mieście w którym nie mam znajomości… czy dostanę pracę kierunkowa? Nie… Bo nie mam znajomości… Czy dostanę pracę gdzie zarobię powyżej 3010 brutto? Nie..
Dziękuję Przasnysz…. Dziękuję BURMISTRZU… Proszę się nie dziwić, że Przasnysz się wyludnia… Niebawem pewnie sytuacja się zmieni…. tylko zamiast biało-czerwonych naplywac masowo będą UKRAINCY