Rząd uruchomi programy mieszkaniowe dla osób niepełnosprawnych
W najbliższym czasie osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie mieszkaniowe. Budżet trzech programów to kwota 600 mln złotych.
W poniedziałek, 9 maja Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło uruchomienie trzech nowych programów mieszkaniowych dla osób z niepełnosprawnościami „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” jako programów celowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Podczas briefingu prasowego Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych poinformował, że budżet tych programów to kwota 600 mln złotych. Może z niego skorzystać około 4 tys. osób.
– Dzisiaj mam wielką przyjemność ogłosić uruchomienie trzech nowych programów mieszkaniowych dla osób z niepełnosprawnościami pod wspólną nazwą „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”: Wspomagane społeczności mieszkaniowe, Mieszkanie dla absolwenta oraz Dostępne mieszkanie. Jestem przekonana, że dzięki temu realnie poprawimy jakość życia wielu osób z niepełnosprawnościami, zagwarantujemy im większą samodzielność. Od samego początku naszych rządów jest to nasz priorytet – informuje wiceminister.
Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” obejmuje trzy priorytety. Wśród nich jest „Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe”, „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”.
W trakcie posiedzenia Rady Nadzorczej PFRON, w którym udział brał wiceminister wszystkie programy zostały przyjęte.
Program „Wspomagane społeczności mieszkaniowe (WSM)”
Celem programu „Wspomagane społeczności mieszkaniowe (WSM)” jest zapewnienie miejsc zamieszkania dla osób z najcięższymi niepełnosprawnościami, które wymagają wysokiego poziomu wsparcia. W ramach programu powstanie 50 domów dających zamieszkanie łącznie 600 osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Mają im zostać zagwarantowane niezależność oraz ochrona ich godności. Tak zwane WSM-y składać się będą z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych, w których przebywać będzie od 2 do 6 mieszkańców.
– Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe mają jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie i świadczenie całodobowych usług wspomagających dostosowanych do indywidualnych potrzeb ich mieszkańców – dodaje Wdówik.
Program będzie realizowany w latach 2022-2025 przez oddziały PFRON. Okres trwałości tego projektu to, co najmniej 10 lat, aż do momentu uzyskania decyzji pozwolenia na użytkowanie obiektu. Składanie wniosków w pierwszym naborze rozpocznie się od 10 czerwca i potrwa do 29 lipca. Lista projektów, które się zakwalifikują do dofinansowania zostanie ogłoszona 20 września.
Program „Mieszkanie dla absolwenta”
Ten program ma służyć jako wsparcie w rozpoczynaniu niezależnego życia absolwentów z niepełnosprawnością, którym udało się ukończyć naukę we wszystkich typach szkół. Dofinansowaniu będzie podlegać wynajem mieszkań, a jego kwota będzie zależeć od lokalizacji mieszkania i niepełnosprawności absolwenta. Wyższą kwotę dofinansowania otrzymają osoby, które poruszają się na wózkach, czyli wymagają mieszkania bez barier architektonicznych. Każdy taki absolwent otrzyma dofinansowanie do wynajmu przez okres 36 miesięcy. Będzie ono miało charakter degresywny, czyli w pierwszym roku 100 procent wysokości wynajmu, w drugim będzie to 70 procent, a w trzecim to 40 procent kosztów wynajmu mieszkania. Realizacja programu planowana jest na lata 2022-2026. Umowy z absolwentami będą zawierane do końca grudnia 2023 roku lub do wyczerpania budżetu programu. Jego realizatorem będzie samorząd powiatowy. Rozpoczęcie składania wniosków będzie możliwe dopiero po zakończeniu obecnego roku szkolnego, aby w ten sposób dać szansę tegorocznym absolwentom.
– Przewidujemy, że grupa uczestników może wynieść nawet 2500 absolwentów z niepełnosprawnościami – dopowiada Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Program „Dostępne mieszkanie”
Jego celem jest zapewnienie osobom, które poruszają się na wózkach lub są „uwięzione” w budynkach niedostosowanych do ich potrzeb, możliwości zamiany dotychczasowego mieszkania na lokum wolne od barier architektonicznych. Ten program będzie realizowany w latach 2022-2025. Ze wsparcia skorzysta około tysiąca osób. Umowy z beneficjentami zawierane będą do końca 2024 roku lub do wyczerpania budżetu programu.
j.b.