Rząd rozstrzygnął program Kolej Plus. Są też pieniądze na opracowanie dokumentacji linii Przasnysz – Zegrze

Ponad 1200 km linii kolejowych zostanie objętych dofinansowaniem w ramach Programu Kolej Plus. Do realizacji zakwalifikowano 34 projekty, które przeszły do drugiego etapu. Rząd podjął decyzję w sprawie zwiększenia dofinansowania programu o 5,6 mld zł, do ponad 11 mld zł. Wśród zakwalifikowanych projektów znalazło się dofinansowanie dokumentacji na linię kolejową Przasnysz – Zegrze.

 

– Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odbudowie, odtworzeniu linii kolejowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – To ważny moment, ponieważ w III Rzeczpospolitej dochodziło do likwidowania linii kolejowych.

– Gratuluję wszystkim samorządom, których projekty zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Programu Kolej Plus. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Duże zainteresowanie samorządów Programem świadczy o tym, że kolej jest ważnym elementem rozwoju regionów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej w jedenastu województwach: trzy w województwie dolnośląskim, pięć w województwie lubelskim, jeden w województwie lubuskim, dwa w województwie łódzkim, cztery w województwie małopolskim, cztery w województwie mazowieckim, jeden w województwie opolskim, jeden w województwie podlaskim, siedem w województwie śląskim, jeden w województwie świętokrzyskim i pięć w województwie wielkopolskim.

Budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku zostanie zwiększony o 5,6 mld zł –  do ponad 11 mld zł. Odbędzie się to przez przyjęcie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z 8 września 2000 r.

 

Linia Zegrze – Przasnysz – na razie dokumentacja

Projekt „Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, jako realizacja szlaku Kolei Północnego Mazowsza” zakłada budowę 70 km torów, kilku stacji oraz przeprawy mostowej na Narwi. Dzięki budowie kilkanaście mazowieckich miejscowości uzyskałoby bezpośrednie połączenie ze stolicą. Szacowane koszty inwestycji to niebagatelne 1,7 mld zł, z czego 1,5 mld to roboty budowlane, które ze względu na stopień skomplikowania i rozmiar koniecznych prac, byłyby prowadzone poza obecnie trwającym do 2028 roku programem Kolej +.

W projekcie bierze udział 19 samorządów. Liderem jest miasto i gmina Serock, a partnerami gmina Pokrzywnica, gmina Winnica, miasto Pułtusk, gmina Karniewo, gmina Szelków, gmina Płoniawy Bramura, gmina Krasne, gmina Przasnysz, miasto Maków Mazowiecki, miasto Przasnysz, powiat legionowski, powiat pułtuski, powiat makowski, powiat przasnyski, a także gminy Wieliszew, Nieporęt oraz samorząd województwa mazowieckiego.

 

Jak informował swego czasu portal rynek-kolejowy.pl powołując się na Urząd Marszałkowski, w ramach Programu Kolej+ sfinansowane zostaną koszty opracowania dokumentacji (Studium Projektowo-Techniczne) oraz koszt wykupu nieruchomości. “Ze względu na ograniczenie czasowe Programu Kolej+ do końca 2028 r. i stopień skomplikowania projektu, realizacja robót przewidywana jest już poza tym programem”.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
7 miesięcy temu

Z tą Koleją Plus będzie to samo co z wąskotorówką.

LotniskoPrzasnysz
LotniskoPrzasnysz
7 miesięcy temu
Reply to  michał

moze tak a moze nie
ale hipnotyzowac gawiedz projektami: kolei, basenow
zalewu trzeba bo to takie gdybanie „co by bylo gdyby sie ziscilo”
Radom ma na ukonczeniu swoje duze drugie juz lotnisko i to realne
a nikt tam nie chce latac.
Moze i u nas za kilka lat bedziemy budowac najwieksze lotnisko miedzynarodowe w Przasnyszu?

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Donald zbuduje