Rząd przygotowuje nowy program na zakup pierwszego mieszkania. Minister rozwoju i technologii mówi o szczegółach

– Rząd zabezpieczył w projekcie budżetu na 2024 r. środki na pomoc Polakom w kupnie pierwszego mieszkania lub domu. Bezpieczny kredyt 2% w obecnej formule, zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą – przekazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

 

„W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców” – czytamy.

– Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa – przekazuje ministerstwo.

Ustawowe limity wydatków na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2% zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych. Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały wyczerpane i z początkiem nowego roku konieczne jest wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków przez banki uczestniczące w programie. – Wszystkie wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone – zapewnia ministerstwo, tymczasem minister Krzysztof Hetman zdradza szczegóły nowego programu.

„W programie jest propozycja wprowadzenia limitu wiekowego dla singli. Single będą mogli do 35. roku życia korzystać z tego programu” – informuje Polska Agencja Prasowa.

Hetman poinformował dziennikarzy, że propozycja programu zakłada także kryteria dochodowe. „Nasza propozycja zakłada, że dla 1-osobowego gospodarstwa limit to 10 tys. zł brutto, 2-osobowego – 18 tys. zł brutto – powiedział. Szacujemy, że w tym roku uda nam się udzielić 50 tys. kredytów” – czytamy.

Minister rozwoju poinformował, że dla:

  • jednoosobowego i dwuosobowego gospodarstwa domowego dopłata do kredytu wyniesie 1,5 proc.,
  • trzyosobowego gospodarstwa – 1 proc.,
  • czteroosobowego – 0,5 proc.,
  • pięcioosobowego – 0 proc.

Wskazał, że choć program ma wspierać zakup pierwszego mieszkania, to będzie wyjątek dla rodziny pięcioosobowej. Jak mówił, jeżeli taka rodzina będzie chciała mieć większe mieszkanie w ramach tego programu, będzie mogła uzyskać wsparcie.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Miało być 0 % a wyszło jak zwykle i ograniczenie dla 50000 rodzin ,🤣

Marzena
Marzena
1 miesiąc temu
Reply to  Tomasz

Najlepiej darmo wam dać mieszkania,,a wy będzie dalej za rządem rotacyjnym

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Tomasz

Może jeszcze mają Ci dopłacić.

Te programy to bzdura, która wywindowała ceny mieszkań do absurdalnych poziomów. Był problem z mieszkaniami, to co robimy? Nakręcam popyt, zostawiając podaż na takim samym poziomie. W rezultacie zarabiają banki i deweloperzy, a na odsetki zrzucamy się wszyscy. Brawo.

Tymczasem
Tymczasem
1 miesiąc temu

Niezależne sądy tIuska uwolniły 4 rosyjskich szpiegów. „Nasz człowiek w Warszawie” znowu się podlizuje putinsynowi

rp.pl/przestepczosc/art39600941-sad-laskawy-dla-rosyjskich-szpiegow-opuscili-areszt

Jakby to Zdradek S. powiedzial kompletni frajerzy bo za darmo ’ robmy Iaske putasowi”