Rząd przedłuży termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom

– Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na czwartkowej konferencji prasowej.

 

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych, na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że w najbliższych dniach mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski. To też okres, przez który polskie rodziny mogą otrzymać zwrot środków za opiekę nad uchodźcami.

Wysokość świadczenia to 40 zł za osobę dziennie. Jak informuje Polska Agencja Prasowa Szefernaker wyjaśnił, że rząd przyjmując specustawę pomocową, zakładał, że około milion uchodźców zamieszka u rodzin. Z szacunków przygotowanych na podstawie danych z samorządów i od wojewodów, wynika jednak, że z takiej pomocy korzysta około 600 tysięcy uchodźców.

 

„W związku z tym, że potrzebne są konkretne decyzje dotyczące dalszych działań, obecności i funkcjonowania tych osób w Polsce, rząd przedstawi propozycję przedłużenia tego czasu o kolejne 60 dni” – powiedział.

„W przyszłym tygodniu jest posiedzenie parlamentu i my chcemy już dziś powiedzieć, że te wszystkie osoby, które zastanawiają się, co dalej, będą miały możliwość przedłużenia o 60 dni pobytu w polskich rodzinach bądź w miejscach zakwaterowania zbiorowego, bo w wielu miejscach takie osoby również mieszkają” – zaznaczył Szefernaker.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments