Rząd przedłuża trzeci stopień alarmowy na terenie kraju

Do 15 marca 2022 roku do godz. 23.59 w całej Polsce będzie obowiązywał trzeci stopień alarmowy CRP. Dotyczy on zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które przedłuża do 15 marca 2022 roku do godz. 23.59 obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie dotyczy zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni. Trzeci stopień jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia, które może potwierdzić prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni lub w przypadku uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

 

W związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmowego CRP do zadań organów państwowych należą całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa, a także przegląd wszelkich zasobów, które można wykorzystać w przypadku faktycznego ataku. Organy państwowe mają obowiązek przygotować plany, które umożliwią zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu ataku, w tym szybkiego oraz bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Warto zapamiętać, że wszelkie niepokojące nas sytuacje powinny zostać zgłoszone na policję lub za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments