Rząd poszerza grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków

Rada Ministrów przyjęła zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

 

– Program, który wdrażamy, to program solidarności międzypokoleniowej. To właśnie wyraz troski o najmłodszych i seniorów. Nie byłoby to możliwe bez fundamentalnej zmiany budżetu państwa i zupełnie nowego podejścia do zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– 7% gwarancja wzrostu nakładów na ochronę zdrowia pozwala wdrażać nowe programy m. in.  bezpłatnych leków dla seniorów 65+  oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Oprócz poszerzenia grupy wiekowej osób uprawnionych do bezpłatnych leków lista leków z Programu 75+ – ma zostać rozszerzona z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji.

Program 75+ od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. rząd wydał na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu przeznaczonych zostanie dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czarownica
Czarownica
10 miesięcy temu

Kolejne przedwyborcze obiecanki. Mnie nie interesują bezpłatne leki, których de facto jest tyle, co kot napłakał. Niech Ministerstwo Zdrowia zajmie się łatwym dostępem do służby zdrowia, w tym do specjalistów, profilaktyką zdrowia dla dzieci i młodzieży ( lekarze i dentyści w szkołach), programem odwiedzin lekarza rodzinnego w domu seniora itp itp itp

Boguś
Boguś
10 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

Nie ma żadnych „bezplatnych” leków. Aby cena opakowania była 0 (zero) zł oznacza że ja, Ty i kilkanaście innych pracujących składa się na to pudełko. To raz, dwa czy wiecie że nasi 'bracia’ wschodni dostali 100000 recept na 200.000 opakowań leków refundowanych w tym drogich na leczenie nowotworów? Oczywiście nie wrzucili złotówki do wspólnego woreczka. To rąk w rocznicę bestialskich morderstw ich ojców i dziadków na polskich kobietach i dzieciach….

Czarownica
Czarownica
10 miesięcy temu
Reply to  Boguś

Czemu służy ta wypowiedz? Podsycaniu nienawiści? Nie życzę, aby Pan znalazł się s sytuacji szukania pomocy w innym kraju. Wielu Polaków takiej pomocy doświadczało i doświadcza.

Piotr
Piotr
10 miesięcy temu

Proszę o włączenie do tego programu
Wszystkie osoby niepełnosprawne
Bez względu na grupę czy stopień niepełnosprawności
Czy osoba dorosła czy dziecko
Bez podziałów w tej grupie osób niepełnosprawnych