Rząd ogłosił nowy program: „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Minister Marlena Maląg podpisała porozumienie z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczące zasilenia ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS), Rządowego Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

 

Dzięki połączeniu środków z Funduszu Pracy ze środkami Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego łączna pula na Rządowy Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” wzrośnie do kwoty 936 mln zł. Zawarte porozumienia dotyczą uruchomienia pierwszego z planowanych w programie FERS instrumentów finansowych, dotyczących pożyczek na samozatrudnienie.

– Program kierujemy głównie do grup, które mogą wykazać się większą aktywnością na rynku pracy – do osób młodych, studentów, kończących naukę, kobiet, opiekunów osób z niepełnosprawnościami – mówiła minister Marlena Maląg.

O pożyczki na samozatrudnienie będą mogły ubiegać się również osoby pracujące, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich 3 miesięcy nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

 

Pożyczki udzielane są na korzystnych warunkach, do wysokości nawet 134 tys. zł bez wymaganego wkładu własnego z niskim oprocentowaniem i 7-letnim okresem spłaty, z możliwością częściowego umorzenia nawet do kwoty 40 tys. zł dla osób bezrobotnych i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

– Chcemy dotrzeć ze wsparciem do tych, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mają dobry pomysł, ale brakuje im źródeł finansowania” – mówił Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak dodał „Wsparcie umożliwi ubieganie się o pożyczki na samozatrudnienie także osób pracujących o niższych dochodach, które do tej pory nie mogły skorzystać z tej formy pomocy. Co więcej, osoby bezrobotne korzystające z pożyczki w ramach projektu FERS będą mogły ubiegać się o jej częściowe umorzenie. Liczymy, że pierwsze pożyczki zostaną udzielone jeszcze w tym półroczu. Szacujemy, że z dofinansowania skorzysta blisko 7 tys. osób.”

 

ren

 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
qwerty
qwerty
15 dni temu

Wszystkie programy obecnego rządu można sprowadzić do następującej stanu faktycznego: okradliśmy was na miliardy, ale dajemy wam kilka stówek i ogłaszamy jacy to jesteśmy prospołeczni. Chyba już tylko mega naiwne osoby jeszcze dają się na to nabrać.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
15 dni temu
Reply to  qwerty

Ponad 30 procent społeczeństwa. Całkiem niemało, prawda?

rob
rob
15 dni temu

No niestety, te 30% zapewne ogląda TVP i wierzy w to co tam mówią, Komuna to pikuś przy tym co robi PiS.

rob
rob
15 dni temu

Te 30 procent ogląda TVP i wierzy w to co tam mówią.