Rząd ogłosił nowy program: „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Minister Marlena Maląg podpisała porozumienie z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczące zasilenia ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS), Rządowego Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

 

Dzięki połączeniu środków z Funduszu Pracy ze środkami Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego łączna pula na Rządowy Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” wzrośnie do kwoty 936 mln zł. Zawarte porozumienia dotyczą uruchomienia pierwszego z planowanych w programie FERS instrumentów finansowych, dotyczących pożyczek na samozatrudnienie.

– Program kierujemy głównie do grup, które mogą wykazać się większą aktywnością na rynku pracy – do osób młodych, studentów, kończących naukę, kobiet, opiekunów osób z niepełnosprawnościami – mówiła minister Marlena Maląg.

O pożyczki na samozatrudnienie będą mogły ubiegać się również osoby pracujące, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich 3 miesięcy nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

 

Pożyczki udzielane są na korzystnych warunkach, do wysokości nawet 134 tys. zł bez wymaganego wkładu własnego z niskim oprocentowaniem i 7-letnim okresem spłaty, z możliwością częściowego umorzenia nawet do kwoty 40 tys. zł dla osób bezrobotnych i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

– Chcemy dotrzeć ze wsparciem do tych, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mają dobry pomysł, ale brakuje im źródeł finansowania” – mówił Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak dodał „Wsparcie umożliwi ubieganie się o pożyczki na samozatrudnienie także osób pracujących o niższych dochodach, które do tej pory nie mogły skorzystać z tej formy pomocy. Co więcej, osoby bezrobotne korzystające z pożyczki w ramach projektu FERS będą mogły ubiegać się o jej częściowe umorzenie. Liczymy, że pierwsze pożyczki zostaną udzielone jeszcze w tym półroczu. Szacujemy, że z dofinansowania skorzysta blisko 7 tys. osób.”

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
qwerty
qwerty
1 rok temu

Wszystkie programy obecnego rządu można sprowadzić do następującej stanu faktycznego: okradliśmy was na miliardy, ale dajemy wam kilka stówek i ogłaszamy jacy to jesteśmy prospołeczni. Chyba już tylko mega naiwne osoby jeszcze dają się na to nabrać.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  qwerty

Ponad 30 procent społeczeństwa. Całkiem niemało, prawda?

rob
rob
1 rok temu

No niestety, te 30% zapewne ogląda TVP i wierzy w to co tam mówią, Komuna to pikuś przy tym co robi PiS.

rob
rob
1 rok temu

Te 30 procent ogląda TVP i wierzy w to co tam mówią.