Rząd ogłasza zmiany w podatkach. Nowa stawka PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Rząd zapowiada wprowadzenie kolejnych rozwiązań z tzw. Tarczy Antyputinowskiej, która ma chronić polskie rodziny przed skutkami wojny na Ukrainie. Projekt jest gotowy, dziś ruszają konsultacje.

 

Premier Mateusz Morawiecki w czasie czwartkowej konferencji mówił o tym, że w związku z wojną na Ukrainie nadchodzą trudne czasy. Rząd postanowił przygotować zatem kolejne elementy tzw. Tarczy Antyputinowskiej.

Mowa była m.in. o obniżeniu PIT z 17 do 12 proc. dla osób na skali podatkowej czy wyłączeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla osób na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Ostateczny kształt przepisów wypracowany ma być w porozumieniu ze stroną społeczną.

 

Wśród zapowiedzianych zmian znaleźć miały się:

 • obniżenie stawki PIT z 17 na 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4%, czyli prawie o 1/3. Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników.
 • preferencje przy składce zdrowotnej – to rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.
 • likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej – rząd ma dać gwarancję, że zmiany będą dla podatników korzystne lub neutralne. Osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej).
 • rezygnacja z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.
 • korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach – rozwiązanie ma dotyczyć podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o prace, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3600 zł). W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.
 • uchylenie podwójnego obowiązku wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek.
 • zwiększenie roli płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponujemy podwyższenie wynagrodzenia płatnika.
 • dla samotnych rodziców – przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Dzięki temu samotni rodzice dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. ulgę w wysokości 1500 zł.

 

 • Preferencje dla rodzin i dzieci – zaproponowano zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).
 • renty rodzinne małoletnich dzieci nie były doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł.
 • ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków nie byłoby podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu.
 • wpływy z 1 proc. dla OPP – przygotowany został specjalny mechanizm łagodzący skutki zmniejszonego wpływu z 1% PIT dla sektora OPP. Dzięki niemu wyrównane zostaną różnicę w sytuacji, gdy łączna kwota środków przekazanych z 1% PIT w danym roku dla OPP będzie niższa niż w 2022 r.
 • bezpieczny budżet i wpływy do JST – proponowane zmiany nie dotkną samorządów. JST otrzymają rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej.
 • dłuższy termin na JPK_PIT i CIT- to odpowiedź na postulaty księgowych i przedsiębiorców. Dlatego wydłużamy termin na przekazywanie JPK_CIT i JPK_PIT. Nowy termin przekazywania JPK w zakresie ksiąg rachunkowych przesunięty zostanie na 2025 r.

 

Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r. Szerokie konsultacje potrwają od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. Projekt będzie konsultowany m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych, przedstawicielami przedsiębiorców w tym m.in. Rzecznikiem MŚP.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

Kaczyńskiemu marzył się Bufapeszt w Warszawie. Będą Ateny.

Teraz niech Morawiecki wyjdzie i powie jakim cudem ma zamiar sfinansować koszty ustawy o obronie ojczyzny i koszt utrzymania milionów uchodźców z Ukrainy. Komu zabierze. Albo ile wydrukuje.

Boguś
Boguś
8 miesięcy temu

Czyli kolejny etap rozp… polskiego systemu podatkowego. Kowid, tarcze, nowy ład, 2 mln nowych obywateli a teraz to coś.

ORMO
ORMO
8 miesięcy temu

Jeszcze trochę i Putin to do Polski nawet czołgów nie będzie musiał wysłać.