Rząd o nowej edycji programu Maluch +: celem – żłobek w każdej gminie

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w czasie czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziała powstanie 102 tysięcy miejsc opieki dla najmłodszych. Żłobki mają pojawić się w każdej gminie.

 

– Ogłoszenie nowej edycji programu Maluch + to włączenie szóstego biegu w procesie rozwoju usług dla rodzin z małymi dziećmi – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej minister Marlena Maląg.

Dodała, że to kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – państwa, które wspiera rodziny finansowo. „Od 2016 roku na ten cel przeznaczyliśmy już ponad 227 mld zł” – stwierdziła.

Budżet nowej edycji programu na lata 2022-2029 to 5,5 mld zł. Środki finansowe pochodzą z budżetu państwa, z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

 

Samorządy, które zdecydują się ubiegać o środki w programie będą miały na zrealizowanie inwestycji trzy lata, nie jak dotychczas, rok. Na utworzenie jednego miejsca otrzymają 35 862 zł (pozostałe podmioty niepubliczne 12 410 zł). Przez kolejne trzy lata będą otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności w wysokości 837 zł na jedno miejsce. Od samorządów nie będzie wymagany wkład własny.

Celem jest, aby w każdej gminie był przynajmniej jeden żłobek lub klub dziecięcy przeznaczony dla dzieci do 3. roku życia.

– Każdej gminie w Polsce zostaną przydzielone środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu, uwzględniającego liczbę dzieci nieobjętych opieką oraz dochód na osobę – wyjaśniała podczas konferencji wiceminister Barbara Socha. Ostateczną decyzję o inwestycji podejmą władze samorządowe.

 

– Mam nadzieję, że program Maluch Plus spotka się z dużym zainteresowaniem. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Aby rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, chcemy stworzyć im warunki do oddania dzieci pod dobrą opiekę – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Wnioski w programie można składać do 19 lutego, wyłącznie drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi do 28 kwietnia.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments