Rząd dopłaci do żywności. Od 400 do 1150 zł rocznie

Choć modele prognostyczne prezesa NBP Adama Glapińskiego przewidywały znaczący spadek inflacji, ta skoczyła do poziomów nienotowanych w obecnym stuleciu, sięgając w listopadzie 7,7%. W związku z drożyzną rząd zapowiada wdrożenie dodatku osłonowego, wypłacanego najsłabiej sytuowanym gospodarstwom domowym oraz czasową obniżkę podatków na paliwa.

 

Z dopłat do żywności skorzysta nawet 6,8 mln gospodarstw domowych.

Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1150 zł w zależności od liczebności rodziny:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

 

Kolejnym założeniem rządowej Tarczy antyinflacyjnej jest obniżka podatków na surowce energetyczne

W skali roku najbardziej – o aż 36,6 proc. – podrożały paliwa samochodowe. Ceny nośników energii, czyli prądu i gazu poszły w górę o 13,4 proc.

W związku z galopującymi cenami rząd zaproponował:

  • Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc.
  • Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 8 proc.
  • Obniżka VAT na ciepło z 23 do 8 proc.
  • Obniżenie ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy oraz obniżenie opłaty emisyjnej do 0 do końca maja 2022 r.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Próbujemy zdławić inflację zwiększając podaż pieniądza. No brawo Panie Gapiński, brawo. Nobel z Ekonomii jak nic. Może już wystarczy tego rozdawnictwo? Chcesz, to przyjedź do Przasnysza. Zobacz, ile jest ofert pracy w PUPie. A później sprawdź, ile na takim osiedlu Zawodzie ludzi jedzie na zasiłkach i 500 plus. No śmiało. Niech w końcu ktoś otwarcie powie, że promujecie leni i kombinatorów. Bo na was głosują. Pamiętaj jednak Glapa jedno. Większość ludzi ma gdzieś deptanie konstytucji, rozkradanie czego się da czy demolowanie sądownictwa. Ale chleba po 5 seta czy LPG po 4,20 to wam ludzie nie darują. A wtedy JarosławPolskęZbaw ukręci… Czytaj więcej »

Romek
Romek
2 lat temu

Źle to odbieram. Znowu okaże się, że „sąsiadka z dołu” mająca 4 bąbli (każde z innym) już teraz zgarniająca lekko 6 tysia (500+, alimenty, zasiłki) dostanie dopłatę gdyż część socjalu nie wlicza się do dochodu. Ale żeby jeszcze ona dbała o te dzieciaki…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Romek

Nie musi dbać. Musi głosować jak trzeba. To przecież proste.

Beta
Beta
2 lat temu

Poczekajmy do wyborów , tam będą dopiero cuda pompowane w biedny przasnyski socjal. Naiwny urząd pracy latami opłaca składki ludziom , którzy pracują za przyzwoite pieniądze na czarno 🙁

Miałeś chamie złoty róg
Miałeś chamie złoty róg
2 lat temu

Zasada jest prosta i dawno sprawdzona, aby utrzymać się przy korycie trzeba oskubać z owoców pracy ludzi z ambicjamii, którzy pracuja i coś wytwarzają , część zagrabionej kasy dać nierobom a resztę mozna dzielić pomiedzy swoich kolesi. Historia nie nauczyła ludzi, że socjalizm doprowadził do biedy na wielką skalę wszystkie kraje w ktorych był stosowany i spowodował zacofanie technologiczne.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Niestety, ale Polacy to fajny naród, lecz ni cholery nie potrafiący wyciągać wniosków z błędów popełnionych w przeszłości.

Tutejszy
Tutejszy
2 lat temu

Znowu nici z dopłaty! Dostaną Ci co zwykle, a my rozliczający się uczciwie przysponsorujemy. Nas inflacja i drożyzna nie dotknęła!
Piękny kraj.

Prezes
Prezes
2 lat temu

Przecież to tylko jeszcze bardziej napędzi inflację. Kto to wymyśla… rząd też musi mieć skądś te pieniądze. Najpierw nam zabierze żeby rozdać. Nawet jak jakiś debil pomyśli że przecież jemu nie zabierają tylko „bogaczom”… to ci bogacze też podniosą ceny swoich usług czy produktów… przecież im też musi się to opłacić. Rządzą nami geniusze ekonomii.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Prezes

Nie zabierze, tylko pożyczy. Dzieci, które teraz dostają 500 plus jak dorosną będą musiały te pieniądze oddać. Z odsetkami oczywiście. Normalni ludzie to rozumieją, ale jak widać większość łyka tę iluzję o pomaganiu rodzinie. Podobnie jest z innymi świadczeniami. Licznik długi rośnie jak głupi.

Igor
Igor
2 lat temu

Gaszenie pożaru benzyną… To tylko pogłębi inflację

Igor
Igor
2 lat temu

Tylko k…wa kto za to zapłaci…

michał
michał
2 lat temu

Morawiecki o swoje interesy umie dbać. Sprzedał ziemię zakupioną od Kościoła za 700 tys. zł, a zbył za 14.9 mln zł. Zysk 2100 %. Można? Można! A dla Nas jeno podwyżki, podwyżki i obietnice pomocy społecznej.