Rząd dopłaci do węgla? Podano jego nową cenę

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy traktujący o szczególnych rozwiązaniach w ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Związane jest to z sytuacją na rynku.

 

Ustawa będzie gwarantować ceny węgla na polskim rynku. Rząd na pomoc indywidualnym odbiorcom chce przeznaczyć 3 mld złotych.

Niektórzy eksperci ostrzegają, że w związku z wojną na Ukrainie ceny węgla w nadchodzącym okresie jesienno – zimowym mogą znacząco wzrosnąć, inni idą krok dalej i twierdzą, że węgla może nawet zabraknąć. Rząd zapewnia, że do tego nie dojdzie. Teraz wychodzi z propozycją wprowadzenia systemu rekompensat, które mają zagwarantować odbiorcom indywidualnym, że za węgiel zapłacą poniżej ceny rynkowej.

– Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

W komunikacie podano, że węgiel kamienny, brykiet lub pellet, który zawiera co najmniej 85 proc. węgla kamiennego będzie sprzedawany po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę.

Każda firma, która zdecyduje się na sprzedaż węgla po niższej cenie otrzyma rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem jej otrzymania będzie rejestracja działalności w kraju i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po niższej cenie. W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie wynosiła 3 tony. Rekompensaty zostaną wypłacone przez Zarządcę Rozliczeń S.A., który zajmie się weryfikacją wniosków, sprawdzeniem kompletności wymaganych dokumentów oraz wypłatą rekompensaty. Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 złotych brutto.

 

Z pomocy będą mogły skorzystać jedynie gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom następującymi źródłami:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa
  • piec kaflowy na paliwo stałe

 

Takie źródła ogrzewania muszą być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest na to czas tylko do końca czerwca. Jeśli tego nie zrobimy, może czekać kara grzywny od 500 do 5 tysięcy złotych, jeśli tylko sprawa trafi do sądu.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
.....
.....
11 dni temu

Na razie jest nieźle. Wystarczą na wszystko. Mówię o sobie. Teraz już o innych się wypowiem z obserwacji i przeczytanych różnych artykułów. Chińczycy się śmieją podobno z Polaków że u nas się drewnem domy ogrzewa. Prezydent Białorusi mówił że Polacy pod granicą stoją o kaszę proszą. No tu bym wziął dużą poprawkę. Ale coś w tym jest.!!! Pytanie ? Chrust to drewno? CO NAS CZEKA DALEJ ? Pozdrawiam.

Kuba
Kuba
11 dni temu

Drukujemy, drukujemy, dalej drukujemy. Więcej rozdawnictwa napewno pomoże każdemu. Ludzie otwórzcie oczy !!!!!!!

Konowal
Konowal
7 dni temu
Reply to  Kuba

Lepiej niech dają ludziom niż mają zabierać (patrz zakusy włodarzy na opłatę za śmieci)

michał
michał
10 dni temu

Po programie Chrust Plus, mamy nowy PiSowski program Węgiel Plus! Ja im …wa jakoś nigdy nie wierzyłem!