Rząd dołożył ponad miliard zł na budowę mieszkań dla uchodźców. W Przasnyszu staną nowe bloki?

1,2 miliarda złotych trafiło do puli środków, dzięki którym gminy mogą m.in. budować mieszkania komunale, socjalne oraz lokale tymczasowe dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie trwają prace legislacyjne, mające ułatwić samorządom czerpanie pieniędzy na ten cel. Konflikt na Ukrainie raczej szybko nie wygaśnie, a część uchodźców zostanie w Przasnyszu na dłużej, bądź nawet na zawsze. Zapytaliśmy burmistrza, czy samorząd zamierza zbudować nowe bloki dla obywateli Ukrainy. Odpowiedź może zaskoczyć.

 

Rząd zwiększył budżet Funduszu Dopłat Mieszkaniowych, z którego gminy mogą czerpać środki na budowę i remont mieszkań komunalnych, socjalnych oraz mieszkań na wynajem dla osób, których nie stać na najem na zasadach rynkowych.

Jak informują przedstawiciele rządu, z Funduszu Dopłat można również uzyskać środki na budowę mieszkań tymczasowych dla uchodźców z Ukrainy. Samorządy i inne uprawnione podmioty mogą uzyskać – za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego – dotację w wysokości nawet 80 proc. kosztów inwestycji, która musi zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy.

 

Zapytaliśmy burmistrza Łukasza Chrostowskiego, czy – korzystając z rozszerzonych możliwości Funduszu Dopłat – miasto wybuduje mieszkania dla uchodźców.

– W najbliższych latach naszym priorytetem będzie budowa nowego bloku na os. Zawodzie 4 (zadanie to zostało wprowadzone do Wieloletniej Prognozy Finansowej) oraz kapitalny remont bloku przy ul. Kilińskiego 16 (opracowanie dokumentacji zostało wprowadzone na ostatniej sesji). Te dwie inwestycje w przyszłości pochłoną ogromną pulę środków, także z budżetu Miasta. Podejmiemy je jeśli uda się zdobyć dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Te cele wytyczyliśmy sobie już kilkanaście miesięcy temu. Priorytetem dla Miasta Przasnysz jest powiększenie zasobu mieszkaniowego przede wszystkim dla naszych mieszkańców – odparł włodarz.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
8 miesięcy temu

Łaskawca, ciekawe ile to głosów będzie.

Patyk
Patyk
8 miesięcy temu
Reply to  Konowal

No tak. Przecież uchodźcy nie mają prawa głosu. Więc po co budować dla nich bloki.

Jan
Jan
8 miesięcy temu
Reply to  Konowal

To nie są uchodźcy tylko przesiedleńcy. Dostają PESEL, więc będą głosować. W/g Gowina, Marczuk i innych polityków, będzie to nowa elita. I są traktowani przez rząd jak nowa elita.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

Od kiedy to PESEL daje oraz do głosowania, tumanie?

kalarepa
kalarepa
8 miesięcy temu

trzeba już szykowac Łukaszowi pożegnanie kadencji

Anna
Anna
8 miesięcy temu

Jak rząd dał pieniądze na budowę takich obiektów to burmistrz powinien pomyśleć o ich budowie a nie wykorzystywać ich na inne budowy.Czy o tym nie pomyślał.Ci ludzie potrzebują mieszkań.Wysiedlic blok przy ulicy Szpitalnej . Zająć się jego dokładnym remontem.To będzie jeszcze może kiedyś piękny budynek zamieszkany przez odpowiednich mieszkańców.. Burmistrz o pieniądzach przeznaczonych na mieszkania dla ludzi z Ukrainy nie powinien ich wykorzystywać dla naszych obywateli tylko zgodnie z przeznaczeniem.Chyba zdaje sobie sprawę że są przeznaczone na właściwy cel. Jestem przekonana że to będzie wydane zgodnie z celem..Przasnyszanka.

Gość dnia
Gość dnia
8 miesięcy temu
Reply to  Anna

Jak jesteś taka wspaniałomyślna,to oddaj im swoje mieszkanie.

amator
amator
8 miesięcy temu

Brać i budować kiedyś i tak wojna się skończy i mieszkania zostaną dla Polaków. Ci którym żal ściska zadek… niech sobie kupią maść. Widzicie tylko pomoc a tego, że im jakiś dupek zrujnował dom, życie i wybił pół rodziny, to już nie dociera. Chcecie się z nimi zamienić? Nikt nie zmusza do pomocy i do chwalenia się jakimi jesteście pustakami też.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  amator

Ale jaki jest sens budowania bloków wyłącznie dla Ukraińcow? Wiadomo, że znaczna część uchodźców zostanie tutaj, bo nie będzie miala do czego wracać. Ale oni muszą się asymilować, mieszkać wśród Polaków, a nie w ukraińskich enklawach.

amator
amator
8 miesięcy temu

Bo jest czas na takie działanie a kto tam będzie mieszkał nikt nie wie. Nazwa nie ma znaczenia. Myślę, że będą woleli siedzieć u siebie w przyczepie i odbudowywać co się da. Na polskim socjalu zostanie drobny odsetek tych, którzy nie są w stanie pracować i nie mają po co wracać. Gdyby liczyli na socjal od razu jechali by dalej. To jednak uchodźcy nie emigranci.

Niusia
Niusia
8 miesięcy temu
Reply to  amator

Osiedleńcy a nie uchodźcy. Poczytaj definicje.a mirszkania najpierw trzeba zapewnić pracującym Polakom, których mimo wszystko nie stać na kredyt. A stawia sie bloki dla nierobów żyjących z zasiłków

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  amator

Czas na budowanie domów socjalnych? Tylko te domy jeszcze później trzeba utrzymać. I remontować. A mieszkańcy się do tego nie wyrywają.

Boryswdup
Boryswdup
8 miesięcy temu

Polacy muszą wynajmować pracować że ledwo starcza im do pierwszego. W normalnym kraju cały rząd już by siedział