Rząd będzie walczył z cyberprzestępcami. Opublikowano projekt nowej ustawy

W związku z wyłudzeniami danych bankowych przez wiadomości sms i połączenia głosowe rząd zamierza nałożyć na przedsiębiorstwa komunikacyjne obowiązek walki z przestępcami.

 

W środę, 15 czerwca na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy, który mówi o nałożeniu na przedsiębiorstwa komunikacyjne obowiązku walki z nadużyciami telekomunikacyjnymi.

Coraz częściej słyszymy o smsach, wysyłanych przez cyberoszustów w celu pozyskania danych bankowych. By przeciwdziałać temu procederowi rząd zamierza wprowadzić ustawę, która nałoży na przedsiębiorców komunikacyjnych obowiązek związany ze zwalczaniem tego typu przestępstw.

 

Zadaniem przedsiębiorców będzie podejmowanie środków technicznych i organizacyjnych do walki z wyłudzeniami. Jednym ze sposobów będzie blokowanie krótkich wiadomości tekstowych zawierających treści smishingowe zgodne ze wzorcem wiadomości, jaki został przekazany przez CSIRT NASK. Będzie można również blokować połączenia głosowe, w których ktoś podszywa się pod inna osobą oraz instytucję.

Lista numerów do zablokowania została przygotowana przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wszystko będzie się działo we współpracy z zespołem CSIRT NASK, który zajmie się monitoringiem występowania smishingu i przekaże przedsiębiorcom telekomunikacyjnym wzorce wiadomości wskazujące na jego wystąpienie.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
14 dni temu

Wiecie, że w Działdowie będą budować krytą pływalnię ?
Wpiszcie sobie na youtube – basen Działdowo, dostaniecie wizualizację krytej pływalni.
Wpiszcie w wyszukiwarkę – basen Działdowo, dostaniecie artykuły.
Czym się jednak różni wizualizacja basenu z Działdowo, od naszych dawnych wizualizacji – tym, że miasto ma zabezpieczone na ten cel 8 mln, dostali dofinansowanie 15 mln na inwestycję, całość ma kosztować 60 mln.
60 mln to nawet mniej niż koszt rewitalizacji zalewu w Chorzelach, bo ten jak podawał powiat, miał kosztować 80 mln.

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
14 dni temu
Reply to  Grzegorz.K.

A swoją (wyborczą) drogą, Działdowo zabezpieczyło 8 mln na krytą pływalnię, i dostali 15 mln dofinansowania.
Powiat miał 10 mln ( których podobno nie miał, bo jak zawsze twierdzili poprzednik zostawił potężnie zadłużenie, więc chyba nie tak potężnie skoro rok przed wyborami, 10 mln wyciągneli se z konta na jednym głosowaniu) i budują baseny, które kosztowały 4 mln a zwlekając, zwlekając, zwlekając z 4 mln zrobiło się 10 mln.

karo
karo
13 dni temu
Reply to  Grzegorz.K.

phi tez mi cymes. W malutkich Chorzelach juz maja kryty a Przasnyszu mielismy juz dwa odkryte w latach siedemdziesiatych (miejski na Zawodziu i w ogrodku jordanowskim na osiedlu wojskowym) a teraz przymierzamy sie do trzeciegp z folii tymczasowej.
Mamy spore tradycje i z wlasnych srodkow wiec Dzialdowianie moga nac cmoknac w pietke ;0
delikatnie smieszkuje

Tymczasem
Tymczasem
14 dni temu

Poseł PiS: Jeśli ukraińskie zboże zostanie w Polsce, to będzie katastrofa dla polskiego rolnictwa
– Jeśli to (ukraińskie – red.) zboże miałoby w części pozostać w Polsce, wejść do polskiego rynku, to będzie to katastrofa dla polskiego rolnictwa. Już w tej chwili spadają ceny zbóż płacone polskim rolnikom – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, były minister rolnictwa.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
14 dni temu
Reply to  Tymczasem

Czegoś nie rozumiem. Przyzwoity chleb kosztuje 10 zł, bo podobno mąka taka droga. No to będzie tańsza i wszystkim to wyjdzie na dobre.

A rolnicy to zawsze narzekają.

Amator
Amator
14 dni temu

Tylko po co? Żeby zwalić całą odpowiedzialność na operatorów? Są wydziały do walki z cyberprzestępczością powinny już dawno załatwić naciągaczy, spamerów, scamerów.. .