Rząd będzie próbował pomóc kredytobiorcom. Premier przedstawił szczegóły

We wtorek, 10 maja podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej ogłoszono pomoc dla kredytobiorców.

 

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ogłoszono, że rząd kieruje do konsultacji społecznych projekt ustawy, który ma dotyczyć pomocy kredytobiorcom. Nowe rozwiązania zostały zaproponowane także Radzie Ministrów.

– Dzisiaj zaproponowaliśmy na Radzie Ministrów nowe rozwiązania. Skierowane zostaną do kilkudniowych konsultacji – powiedział Morawiecki.

Opowiadając o szczegółach, premier wspomniał o czterech miesiącach wakacji kredytowych w tym roku oraz czterech w następnym. Rząd chce zwiększyć również Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do kwoty 2 mld złotych i usprawnić procedury ubiegania się o pomoc.

 

Premier zapowiedział także zmianę stawki WIBOR. Od 2023 roku banki, zamiast WIBOR-u mają stosować wskaźnik oprocentowania kredytów, który jest korzystniejszy dla kredytobiorców.

– Razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną, stawką niepochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight – dodaje premier.

Premier zapowiedział wsparcie kredytobiorców, którzy znajdą się w trudniej sytuacji, staną się bezrobotni lub rata ich kredytu przekroczy połowę ich dochodów. Rząd chce zmusić sektor bankowy do konstruowania bardziej realnego i większego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dodał, że banki będą musiały zasilić fundusz dodatkową kwotą w wysokości 1,4 mld złotych.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 dni temu

Rząd po raz kolejny walczy z inflacją zwiększając podaż pieniądza. Z tego co pamiętam z książek to skutek może być dokładnie odwrotny…

Poza tym Glapa tyle razy mówił, że podwyżek stóp nie będzie. No to ludzie kredyty brali….

Maxx
Maxx
10 dni temu

Nie będzie dobrze w Polsce, póki nikt nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za słowa i czyny. Tylko przy aktualnym układzie to chyba trzeba by dojść do poziomu sądu międzynarodowego żeby to wyegzekwować. Nie będzie dobrze w Polsce póki ludzie nie zrozumieją, że rząd im daje nie ze swoich tylko z pieniędzy sąsiada. Przestali negować działanie krzywej Laffera, to gaszą pożar benzyną. Zresztą.. nieudolna opozycja i tak ma już wygraną w ręku. Znów będzie wybór między gorszym i jeszcze gorszym złem. Zresztą 300-500% wzrost cen opału obali każdy rząd. Pora kopnąć w d.. pantiokrację i lobbokrację niszczącą Polskę. Tylko rządy specjalistów… Czytaj więcej »

Mati*
Mati*
10 dni temu
Reply to  Maxx

Żaden wzrost cen nie obali tego rządu. Przecież to nie ich wina, tylko opozycji, unii i Putina. Przynajmniej tak to widać na TVP 🤣

Maxx
Maxx
9 dni temu
Reply to  Mati*

Może nie wszyscy łączyli tvp i wyłączyli mózg?

michał
michał
8 dni temu

Tylko w TVP mamy wspaniały rząd, jedną i słuszną partię rządzącą, wielkiego małego przywódcę. Rzeczywistość nijak ma się do pisowskiej propagandy w TVP!