Ruszyły matury w powiecie przasnyskim! Jakie wrażenia maturzystów?

Dziś o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu 170 minut zdający zmierzyli się z częścią testową oraz wypracowaniem. W związku z pandemią tym roku nie ma obowiązkowego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ponadto ograniczono materiał średnio ok. 20 proc. podstawy programowej, co sprawiło, że liczba zdających bije rekordy.

 

Sesja maturalna rozpoczęła się 4 maja od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wyjaśniła nam Magdalena Prekiel wicedyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu w tym roku wszystkie egzaminy maturalne odbywają się przy ul. Sadowej. Przystępuje do nich aż 219 osób.

 

– Już od godziny 8.00 rano uczniowie byli wpuszczani do szkoły trzema wejściami z zachowaniem reżimu sanitarnego. W tym roku maturzystów jest wyjątkowo dużo, ponieważ prostsza matura zachęcała do tego, aby osoby z zeszłych lat, którym się nie powiodło bądź uzyskały słabsze wyniki, mogły je poprawić. To sprawiło, że jest więcej maturzystów, niż w latach ubiegłych.

Na maturze z języka polskiego pojawiła się między innymi „Lalka” Bolesława Prusa. Jeden z dwóch tematów rozprawki w arkuszu CKE dotyczy właśnie tej powieści, która znajduje się na liście lektur obowiązkowych. Tematem rozprawki była odpowiedź na pytanie: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu?

– Egzamin przebiega sprawnie, abiturienci wydają się zadowoleni, ponieważ osoby wychodzące do toalety dzieliły się pozytywnymi wrażeniami z dyżurującymi nauczycielami. Na maturze pojawiła się oczekiwane lektury, w tej liczbie „Lalka”, co sprawiło, że udało się uniknąć zaskoczeń – zdradza Magdalena Prekiel.

 

 

Jak usłyszeliśmy, z twarzy większości zdających nie znika uśmiech, ponieważ drugi temat rozprawki na maturze 2021 z języka polskiego dotyczył „Ziemi obiecanej” W. Reymonta, co również nie było zaskoczeniem.

Na egzaminie maturalnym abiturienci muszą obowiązkowo przystąpić do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments