Ruszyło formowanie 1. Dywizji Piechoty Legionów – jej dowództwo zostanie ulokowane w Ciechanowie

– Między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w województwie warmińsko – mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną operującą głównie w województwie mazowieckim i lubelskim powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów – poinformował Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

 

Nowa Dywizja, będzie przede wszystkim operowała na terenie województwa podlaskiego, choć nie wyłącznie. Jej dowództwo zostanie ulokowane w Ciechanowie, gdzie powstanie również batalion czołgów, który będzie częścią dywizji.

Koncepcje powołania tego związku taktycznego przygotował generał Norbert Iwanowski. Swoje doświadczenie czerpał między innymi z tego, że był dowódcą 15. Brygady Zmechanizowanej, w ramach 16 Dywizji, a potem przez kilka lat był szefem zarządu P-2, czyli Zarządu Rozpoznania i Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Szef MON koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów zaprezentował w Białymstoku.

 

– To piąty związek taktyczny w Wojsku Polskim, w siłach lądowych Wojska Polskiego. Będzie zorganizowany tak jak teraz formujemy 18. Dywizję Zmechanizowaną, tak jak przekształcamy 16. Dywizję Zmechanizowaną, a więc w systemie czwórkowym, tzn. 4 brygady, potem po 4 bataliony w brygadzie. Lokalizacje, gdzie będą mieściły się jednostki tej dywizji, 1 Dywizji Piechoty Legionów, to są wskazania właśnie z województwa przede wszystkim podlaskiego. A więc garnizon Łomża, a więc Grajewo, do którego Wojsko Polskie wraca po wielu latach. Także Kolno, gdzie wcześniej Wojska Polskiego nie było, ale jest to miejsce, w którym Wojsko Polskie będzie i to jeszcze w tym roku. Także lokalizacje, które wcześniej były wojskowymi lokalizacjami, ale potem przestały być – myślę tu przede wszystkim o Czerwonym Borze, a więc okolice Zambrowa – ten teren wraca w posiadanie Wojska Polskiego, ale także nowa lokalizacja: Siemiatycze. Te lokalizacje są konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskie. Przede wszystkim przez dowódcę – pełnomocnika ds. sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów- mówił wicepremier.

Nazwa nowej dywizji Wojska Polskiego nawiązuje do historycznego związku taktycznego, który zapisał się najdłuższą walką o niepodległości Polski w okresie I i II wojny światowej.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
16 dni temu

Za mało mielonki produkują w Donbasie. ??Trzeba wzmacniach obronę Niemiec wschodnia flanka mielonki?

thomas
thomas
16 dni temu
Reply to  Andrzej

Andrej uwazaj bo jak tylko wrucisz do domu (matka rosja ) to putinek da ci onuce i ….w kamasze

Mędrzec
Mędrzec
15 dni temu
Reply to  thomas

Albo Ty masz uszkodzenia 24 chromosomu, albo z automatu jesteś bez mózgu. Gość napisał że brakuje mięsa armatniego na Ukrainie i teraz w Polsce zaczyna się od szkoleń, nowych dywizji. Zawsze tak jest przed Wojną. Ale słuchaj TVP to będziesz mądrzejszy.