Ruszyła infolinia o szczepieniach przeciwko COVID-19.

Rząd uruchomił infolinię dotyczącą szczepień przeciwko COVID-19. Za jej pośrednictwem można uzyskać informacje o Narodowym Programie Szczepień oraz samych szczepionkach. W momencie uruchomienia procesu szczepień, poprzez infolinię będzie można również dokonać rejestracji.

 

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego dowiedzieliśmy się, że rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. „Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek już dzisiaj od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne” – powiedział premier.

Szef rządu oznajmił także, że na proces szczepień rząd nie będzie szczędzili środków. „To już dzisiaj zabudżetowane około 3 mld zł, ale prócz tego także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemal podwoją tę liczbę” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wątpliwości związane z akcją szczepień ma rozwiać specjalna bezpłatna i całodobowa infolinia, która została już uruchomiona. Obecnie pełni ona funkcję informacyjną. Jednak w momencie uruchomienia szczepień, za pośrednictwem infolinii będzie można dokonać rejestracji i zapisać się na szczepienie.

– Swoje pytania możesz kierować, dzwoniąc pod numer 989. Jeśli dzwonisz z zagranicy lub gdy Twój operator nie obsługuje numerów specjalnych, zadzwoń pod numer 22 62 62 989 – czytamy na stronie rządu.

Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.

Infolinia, to niejedyne źródło informacji na temat szczepionki przeciwko COVID-19. Uruchomiono również dedykowaną stronę gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najważniejsze informacje dotyczące działań rządu oraz samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, jak również ważne dane kontaktowe.

– Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Szczepionka przeciwko COVID-19 to szansa na przerwanie transmisji wirusa oraz na powrót do normalności. Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w I kwartale 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej – czytamy w rządowym serwisie.

Rząd chce, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone – pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby wspomagające walkę z koronawirusem, a także nauczyciele.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments