Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy mogą wnioskować nawet o 65 mln zł

Nabór wniosków do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych potrwa do 15 lutego. W drugiej edycji, podobnie jak w pierwszej samorządy mogą składać trzy wnioski do programu. Jeden wniosek dotyczyć musi dofinansowania wynoszącego do 5 mln zł, drugi do 30 mln, a trzeci do 65 mln zł.

 

– Co ważne, złożenie wniosku do 5 mln zł jest warunkiem koniecznym, aby złożyć drugi i trzeci wniosek – stwierdził wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji poświęconej programowi zapowiedział, że rząd przy przyznawaniu środków będzie kładł nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy.

Inwestycje z drugiego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych będą dofinansowywane od 80 do 95 procent. Samorząd będzie musiał dołożyć od 5 do 20 proc.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Przypomnijmy, że pierwszy nabór wniosków trwał od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. Wyniki rząd ogłosił w październiku. Samorządy złożyły 8 tys. wniosków o wsparcie inwestycji. Zaakceptowanych zostało 4040 wniosków. Dofinansowanie w wysokości 23,9 mld zł trafiło do 97 proc. samorządów w Polsce.

W powiecie przasnyskim samorządy zdobyły pieniądze na drogi, kanalizację, stacje uzdatniania wody czy montaż paneli fotowoltaicznych. Samorząd miejski Przasnysza dofinansowanie otrzymał na utworzenie kompleksu turystyczno – rekreacyjnego przy Węgierce i zagospodarowanie terenu przy ul. Orlika, montaż instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej i wymianę oświetlenia ulicznego oraz na rozbudowę ul. Świerczewo.

 

ren

Źródło PAP
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
2 lat temu

puszta na emdek, zrobita tyle miejsc pracy że bezrobocie byndzie ujemne

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Konowal

Naiwny jesteś. Ten program to majstersztyk. Zabrac wszystkim, a później kasę podzielić i z wielką pompą dać wybranym (czyli swoim).

Konowal
Konowal
2 lat temu

Takie życie, cały pic polega na tym, żeby być wybranym, który weźmie najwięcej. Do roboty.

nie
nie
2 lat temu
Reply to  Konowal

Mam nadzieję, że 20 lat będziesz siedział w tym swoim błocie. Zasługujesz. Za te durne, mściwe komentarze, pisane tylko i wyłącznie z własnego interesu, zasługujesz by nigdy tej drogi Ci nie zrobili.

Konowal
Konowal
2 lat temu
Reply to  nie

Mam nadzieję, że w następnej dziesięciolatce tłuczeń wysypią. Dla mnie drogi nie muszą robić, wystarczy że zrobią sąsiadom 😁, na nawet altruistycznie zrzeknę się swojej drogi na ich rzecz. Pasuje Ci?

nie
nie
2 lat temu
Reply to  Konowal

Piszesz jakbyś miał 12 lat i iIQ 20 pkt. Wylewasz swoje żale, cierpienie i biadolenie na żałosnym wręcz poziomie, jak ten Stasiek z baraków. To ten sam poziom. Napisz dwa mądre zdania. Myślisz, że jak zablokujesz MDK, to niby zaraz pieniądze pójdą na Twój asfalt. Hmmmm. Otóż nie. Myślisz, że jak będziesz wyśmiewał komentarzami na poziomie Staśka z baraków, komuś będzie Ciebie szkoda ? Otóż nie. Asfaltu nie ma, kilka lat nie będzie, to na radzie miasta proszę poruszyć osobiście, lub reprezentant mieszkańców, pyta się o kruszywo. Szybko, tanio, niczego nie trzeba projektować. Zebrać błoto, wyrównać, ubić, wysypać, ubić. Robota… Czytaj więcej »

Konował
Konował
2 lat temu
Reply to  nie

1. Podejrzewam że nie jesteś ani psychologiem, ani budowlańcem. I lepiej niech tak zostanie.
2. Nie blokuje remontu mdku, a nawet popieram, pod warunkiem pozyskania na to środków z zewnątrz. Sorry jak się ma dużo kasy, to trzeba myśleć rozsądnie na co wydać (inwestować), a nie realizować marzenia. Zajęcia prowadzone w mdku można zrealizować taniej w innych miejscach.
3. Jak jeden radny się odezwał w sprawie ulic, to okazało się że podobno krzyczy i jego zachowanie komuś nieodpowiada. Obejrzyj posiedzenia z rady miasta. Polecam.
4. Znasz Staszka, to super, niestety nie miałem przyjemności go poznać.

nie
nie
2 lat temu
Reply to  Konował

Patrz. Ile mądrych zdań. Potrafisz.
To trzymaj poziom.
W większości swoich komentarzy, jesteś żenujący tylko i wyłącznie. Żenujący. Jak widać stać Cię na więcej.

Konował
Konował
2 lat temu
Reply to  nie

Żenujące to jest co innego, ale i tak nie zrozumiesz…. Albo nie chcesz zrozumieć bo….

Zastanawia mnie jak to się dzieje, że taki niby inteligentny, a przejmuje się żenującymi komentarzami żenującego człowieka.

Mało tego, dorabiasz swoją teorię do moich komentarzy i twierdzisz że jam to wyraził.

To gdzie ten Staszek mieszka?

nie
nie
2 lat temu
Reply to  Konował

„puszta na emdek, zrobita tyle miejsc pracy że bezrobocie byndzie ujemne” Krytyka jest potrzebna, ale na jakimś poziomie. Też się odzywam z krytyką burmistrza, mam nadzieję, że często uzasadnioną. Głosowałem na niego i początek urzędowania miał świetny, obecnie idzie mocno w dół. Tak uważam, dlatego trzeba czasem się odezwać. Zresztą sam burmistrz kiedyś się wypowiadał, że krytyka jest ok, tylko niech to będzie poważna krytyka. Lepiej się czyta poważne zarzuty, lepiej się na nie odpowiada, lepiej to wygląda. Ja bym chciał się dowiedzieć co robi 10 osób w Muzeum Historycznym, jak ta praca wygląda, bo dla mnie praca to 8… Czytaj więcej »

Konował
Konował
2 lat temu
Reply to  nie

Artykuł o dotacjach a ty kotlety odgrzewasz.
Poważna krytyka w Przasnyszu? Może jeszcze konstruktywna? Obejrzałes posiedzenia rady miasta?

Zgaduje żeś kobieta, a większość dochodu rodziny stanowi praca na państwowym. Prawdopodobnie bezdzietna, jakieś kiepskie studia humanistyczne skończyłaś.

Trafiłem?