Rusza jesienna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wraz z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii w dniach od 15 do 30 listopada przeprowadzą na terenie województwa mazowieckiego jesienną akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

 

Szczepionka zostanie wyłożona ręcznie lub zrzucona z samolotów na pola oraz lasy. Ważne jest to, by nie dotykać przynęty ze szczepionką, gdyż zwierzęta nie przyjmą takiej, która jest przesiąknięta zapachem człowieka.

– Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno – zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Do chwili obecnej Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 85 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments