Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego Mazowsza

25 mln zł z budżetu Mazowsza, 231 zgłoszonych projektów, 38 tys. oddanych głosów – taki efekt przyniosła pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Właśnie rusza druga edycja. Mieszkańcy mają więc kolejną szansę na zgłaszanie swoich projektów. Czas do 30 kwietnia.

 

– Budżet obywatelski to oddanie inicjatywy mieszkańcom – mówi marszałek Adam Struzik. – To oni najlepiej wiedzą, jakie inicjatywy chcieliby, aby zostały zrealizowane. Dzięki ich aktywności widzimy, które obszary najbardziej potrzebują wsparcia. Patrząc na poprzednią edycje, która również toczyła się w trakcie pandemii, dostrzegamy, jak duży nacisk mieszkańcy położyli na projekty zdrowotne. W sumie wybranych do realizacji zostało blisko 20 różnych zadań wpływających na poprawę diagnostyki. Dlatego również i w tym roku oddajemy w ręce Mazowszan 25 mln zł i czekamy, czym tym razem nas zaskoczą. Zachęcam do aktywnego udziału – zaprasza marszałek Adam Struzik.

 

Kto może zgłosić projekt?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.

Zanim wyślesz – skonsultuj!

Tak jak w poprzedniej edycji BOM, również i w tej można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres bom@mazovia.pl. Konsultacje to większa szansa na to, że zaprezentowany pomysł uzyska pozytywną ocenę i zostanie poddany pod głosowanie.

Jak zgłosić projekt?

Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony bom.mazovia.pl) lub pocztowa. Osoby które nie mają dostępu do internetu, mogą również skorzystać z trzeciej opcji, którą jest złożenie projektu osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.

Spotkania informacyjne

Jak zauważa Sara Michalska z-ca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim w ubiegłym roku o tej porze mieliśmy nadzieję, że druga edycja BOM będzie przebiegała w normalnych warunkach. – Liczyliśmy przede wszystkim na to, że będziemy mogli spotykać się z mieszkańcami i rozmawiać o projektach, o  pomysłach. Niestety, znów przyszło nam działać „w trybie awaryjnym”. W tym roku chcemy zachęcić nową, dużą grupę projektodawców do pisania i składania projektów. Myślimy przede wszystkim o osobach z niepełnosprawnościami. Chcemy zachęcać Ich do pisania projektów, pokazać, że można i że nie wymaga to dużego wysiłku. Chcemy, by dzięki BOM przestrzeń publiczna, na którą województwo ma wpływ (np. nasze instytucje kultury, szpitale, szkoły) stała się bardziej dostępna i otwarta na potrzeby tej grupy Mazowszan. Dlatego jedno ze spotkań informacyjnych poświęcimy właśnie temu tematowi.

Oczywiście nie oznacza to, że wszelkie inne projekty nie będą mile widziane – dodaje Sara Michalska. – Wręcz przeciwnie. Naszą ambicją jest podwojenie liczby projektów poddawanych pod głosowanie i podwojenie liczby głosujących. Wierzę, że nam się to uda.

Harmonogram spotkań:

  • 7 kwietnia, godz. 17.00 – Zmieniaj z nami Mazowsze na bardziej dostępne – spotkanie poświęcone projektom mającym na celu zwiększanie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami;
  • 8 kwietnia, godz. 17.00 – Uczniowie – Zmieniajcie z nami Mazowsze – spotkanie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
  • 13 kwietnia, godz. 17.00 – Zmieniaj z nami Mazowsze na bardziej bezpieczne – spotkanie poświęcone projektom z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i inżynierii ruchu;
  • 14 kwietnia, godz. 17.00 – Zmieniaj z nami Mazowsze na bardziej zielone – spotkanie poświęcone projektom z zakresu ekologii i ochrony przyrody.

 


 

Źródło mazovia
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments