RPO i UODO: Nie można wymagać zaświadczenia o szczepieniu

W obecnym stanie prawnym pracodawca, restaurator, sprzedawca i inni usługodawcy nie mają prawa Was pytać o dane wrażliwe o poddaniu się szczepieniu.

 

Oburzenie części społeczeństwa wywołał fakt sposobu sprzedaży biletów na mecz reprezentacji Polski z Węgrami. Nie ma bowiem żadnych przepisów prawa, które mogłyby wymagać od obywateli prezentowania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw COVID-19.

W związku z tym Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło do Polskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o wskazanie podstawy prawnej pozwalającej wymagać, aby osoby kupujące bilety udzieliły informacji, są, czy nie są zaszczepione.

– Informacja o tym, czy się jest zaszczepionym, jest tzw. daną wrażliwą. Zgodnie z konstytucją i przepisami prawa UE, jest potrzebna wyraźna podstawa prawna, żeby kogoś o to zapytać – tłumaczył RPO prof. Marcin Więcek.

 

Jednocześnie przypomniał, że faktycznie istnieją rozporządzenia, które mówią o limitach i proporcji osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Nie ma jednak żadnych przepisów prawnych, które pozwalałyby na stosowanie takich ograniczeń.

– Nie stworzono podstawy prawnej, żeby żądać tego typu informacji. Taka podstawa prawna powinna być sformułowana w ustawie. Ta luka prawna powinna być przedmiotem debaty w parlamencie – podkreślił.

Jak zaznacza Urząd Ochrony Danych osobowych, przepisy rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Wszystko fajnie. Tylko co robi nasz rząd, żeby wyhamować czwartą falę pandemii? Otóż robi duże nic. Dlatego będziemy dziesiątki tysięcy zgonów. W innych krajach rządy jakoś miały jaja, żeby wymusić na ludziach szczepienia.

Pootr
Pootr
1 rok temu

Żółte papiery pokaż

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Pootr

Cała Europa wprowadza ograniczenia dla niezaszczepionych. No ale Polacy zawsze muszą wszystko po swojemu robić.

Marta
Marta
1 rok temu

a powiedz, po co ograniczenia dla zaszczepionych? skoro 3 dawki ich chronią to na co maseczki, kwarantanna, obostrzenia? w szpitalach cov 35% na intensywnym to osoby zaszczepione (wywiad z ordynatorem szpitala w Ostrołęce)… czy reszta ma samego covida? oczywiście nie dowiesz się że mają choroby współistniejące (np cukrzyce od 20 lat, lub miażdżycę od 30….) tylko ze są nieszczepieni.. i statystyka się zgadza na potrzeby covterroru medialnego.

Agata
Agata
1 rok temu
Reply to  Marta

Podaj link do wywiadu bo szukam potwierdzenia info ze to zaszczepieni chorują teraz głównie.

derekk
derekk
1 rok temu
Reply to  Agata

To są fantaści nie trzeba brać na poważnie tych bredni wypisywanych przez tych udańców oni napiszą każdą głupotę ważne żeby tylko brzmiała dla nich sensacyjnie prześcigają się w tworzeniu teori spiskowych gorzej jak właśnie pada pytanie o link źródła tych niusów wtedy zapada cisza…..

Kefas
Kefas
1 rok temu
Reply to  derekk

https:// wydarzenia. interia .pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-matka-i-corka-zmarly-na-covid-19-ojciec-walczy-o-zycie,nId,5624904

https:// www. dw. com/pl/pomimo-szczepionki-coraz-cz%C4%99%C5%9Bciej-trafiaj%C4%85-do-szpitala/a-59806086

Proszę linki do mainstreamowych mediów, żeby nie było, że foliarskie wrzucam 😁

derekk
derekk
1 rok temu
Reply to  Kefas

No co wynika z tych linków chyba tylko to że chorują również osoby zaszczepione–NIGDZIE ANI SŁOWA O CZĘSTSZYM CHOROWANIU OSÓB ZASZCZEPIONYCH OD NIE SZCZEPIONYCH–wręcz przeciwnie w drugim linku mowa o dużej skuteczności szczepionek(to że szczepionki nie zabezpieczają przed zachorowniem w wysokim stopniu to chyba jest dla wszystkich myślących jak również to że osoby te też trafiają ale w dużo mniejszym stopniu od nie szczepionych do szpitala –a jeśli chodzi o zgon lub oiom to statystyki są druzgocące dla nieszczepionych) ,rodzina w której zmarła matka i córka ani słowa czy były szczepione—ale rozumiem że już powstała teoria że były szczepione–bo taki… Czytaj więcej »

Kefas
Kefas
1 rok temu
Reply to  derekk

Gdyby były nieszczepione, to byłaby informacja na 100 %, ale nawet jeśli to wyraźnie pada informacja, że chorzy to pół na pół osoby zaszczepione i nie. Która połowa zajmuje łóżka a która nad nimi lewituje? Drugi link wyraźnie mówi o trendzie, który narasta, więc niczemu nie przeczy. Dziś na interii czytałem artykuł, że w najbardziej wyszczepionym regionie Belgi padają rekordy zakażeń, jakich nie notowano od początku pandemii. Trend jest już zauważalny w Polsce. Tu chodzi tylko o to o czym od początku mówili wirusolodzy np prof Gut, że pandemia będzie trwała tak długo, jak będą tego chcieli ci, co mają… Czytaj więcej »

derekk
derekk
1 rok temu
Reply to  Kefas

Brawo szacuneczek jak pisałem wczesniej wszystko się zgadza -wspaniały wstęp do powieści SF własna interpretacja i domyslanie się czegoś co nie jest napisane —doradzam pisanie powieści….

Kefas
Kefas
1 rok temu
Reply to  derekk

A ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Wątpię. Poproś kogoś dorosłego o pomoc

Grześ
Grześ
1 rok temu
Reply to  Agata

Nie szukaj linku wywiadu. Poczytaj o Izraelu. A potem o Szwecji. Porównaj historię szczepień tylko z tych dwóch państw. Wyciągnij wnioski. Miłej lektury. Logiki i myślenia.

Agata
Agata
1 rok temu

Przecież najwiecej choruje zaszczepionych i roznoszą zarazę. Chcesz żeby tobie coś zakazali? Obudź się zwolenniczko totalitaryzmu.

Piotr83
Piotr83
1 rok temu

Marek(prawdziwy) przecież już wiadomo że osoby szczepione też umierają a nawet spójrz na państwo lzrael tam większość ludzi była zaszczepiona i są hospitalizowani czyli moim skromnym zdaniem łagodnie nie przechodzą tej choroby!!!

Miałeś chamie złoty róg
Miałeś chamie złoty róg
1 rok temu

Jak można ludzi zmusić do szczepień gdzie producenci szczepionek nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, rząd do tej pory nie opracował programu ewentualnych odszkodowań. W innych krajach umiera masa ludzi pomimo szczepień, jakby sie Pan czuł gdyby ktoś zabraniał Panu szczepień, chcesz zyj po swojemu i nie właz z buciorami w zycie innych bo jesteś zaszczepiony i nic tobie nie grozi.

Marta
Marta
1 rok temu

będzie dziesiątki tysięcy zgonów ponieważ: 1. ponownie blokuje się dostęp do lekarza, wstrzymuje się planowane zabiegi, ogranicza diagnostykę, od 2 lat szczuje sie ludzi co ma wpływ na zdrowie psychiczne, emeryci wszczepili się 3 razy ale nadal boją się kontaktu bo wybija resztę rodziny….

Ait
Ait
1 rok temu

Więcej umiera chorych na nowotwory, zawły serca niż na covid, tylko część zgonów podpina się pod koronawirusa.

Antek
Antek
1 rok temu
Reply to  Ait

o 100.000 Polaków umierających rocznie na raka CISZA. żadnych liczników zgonów, żadnych liczników nowych chorych, NIC. gdzie są Szpitale Nowotworowe? tymczasowe, gdzie 4x lepiej opłacani specjaliściu od nowotworów?? NIE MA!!! chorzy na raka niech zdychają, bo ważny jest tylko od 2 lat medialny wirus. ilu z nich konając dostanie w gratisie cov19 w szpitalu? a potem cyk – i zgon na cov….

Mati
Mati
1 rok temu

Austria informuje o największej liczbie zakażeń SARS-CoV2 w ciągu doby od początku pandemii oraz największej liczbie zgonów covidowych od 3 lutego 2021 r. W Austrii ponad 74% dorosłych osób jest w pełni zaszczepionych. Dzięki szczepieniom i paszportom covidowym wypłaszczyli krzywą, tylko według nie tej osi, o którą chodziło.

Antek
Antek
1 rok temu
Reply to  Mati

Izrael i Wlk. Brytania podobnie. W Izraelu liczba zakażeń we wrześniu 2020 jest NIŻSZA niż we wrześniu 2021 po wyszcepieniu znakomitej większości społeczeństwa. teraz pewnie zaproponują im 4 dawkę… potem 5,6,7….

derekk
derekk
1 rok temu

Szkoda fatygi i dobrych chęci –anty zawsze znajdą własną interpretację statystyk powołują się na osoby jak np.Andrew Wakefield – guru ruchów antyszczepionkowych. To były brytyjski lekarz, któremu udowodniono szereg naukowych fałszerstw i konflikt interesów.Oni żyją we własnym świecie SF i trudno zawsze w każdej sprawie znajdzie się jakiś procent ludzi ,,mądrzejszych,,we własnym mniemaniu.I według mnie absolutnie nie powinno się nikogo zmuszać do szczepień tak jak do żadnych zabiegów medycznych,powinno się natomiast obciążać kosztami w przypadku trafienia do szpitali na covid z powodu zabierania miejsca chorym na inne choroby—chociaż anty wiedzą wszystko najlepiej nie wierzą ani w oficjalne statystyki ani nie… Czytaj więcej »

Antek
Antek
1 rok temu
Reply to  derekk

a tak na poważnie, czy uważasz że 'profesorowie’ 'doktorzy’ opłacani w grantach przez producenta szczepionek są WIARYGODNI? nie ma konfliktu interesów… mowa o medialnych twarzach covida w Polsce, pan Simon, Horban. Gut, Grzesiowski…. „powinno się natomiast obciążać kosztami w przypadku trafienia do szpitali na covid z powodu” serio? ja płacę składki na NFZ i Państwo ma OBOWIĄZEK mnie leczyć, jak i Ciebie jeśli płacisz. tym tokiem to ja kategorycznie żądam żeby osoby palące papierosy i liquidy obciazać kosztami leczenia!, osoby żrące słodycze obciażać kosztami leczenia cukrzycy (co z tego że mają od urodzenia)! przecież oni zabierają mi miejsce moje w… Czytaj więcej »

Dekalb
Dekalb
1 rok temu
Reply to  Antek

Szczepionek przeciw cukrzycy nie ma a zgodnie z wiedzą medyczną ( może nie z twoich źródeł)-a po za tym co ma piernik do wiatraka mówimy o chorobie wirusowej zakaźnej na ogromną skalę twoje porównania są śmieszne na poziomie przedszkolnym- szczepionki zabezpieczają w pewnym procencie przed zachorowaniem a w większym przed ciężkim przebiegiem covid (bo magiczne 100% pewności daje w biologi tylko śmierć organizmu) więc ludzie którzy są mądrzejsi i wiedzą lepiej od specjalistów w dziedzinie wirusologi powinni ponosić konsekwencje swoich fanaberi czyli tego że mogąc ograniczyć obłożenie oddziałów szpitalnych tego nie robią ze względu na swoje przekonania nie poparte opiniami… Czytaj więcej »

Agata
Agata
1 rok temu
Reply to  Antek

Myslisz jak ja, w
Samo sedno, palacze do gazu!! Alkoholicy do gazu!! Obżartuchy do gazu!! Tak właśnie myślą zaszczepieni , odizolować niezaszczepionych!

Anna
Anna
1 rok temu
Reply to  derekk

Tak jak powinno się obciążać kosztami trafiajacych z nopem sami zdecydowali że chcą się szczepu to niech z własnej kieszeni leczą nopy A nie z naszej

Agata
Agata
1 rok temu
Reply to  derekk

A obciąża się kosztami osoby otyłe, alkoholików narkomanów osoby z wadami genetycznymi , k..a o palaczach zapomniałam. Ja żyje zdrowo nie pale i nie pije i nie chce finansować tych innych których wymieniłam!!!! A ich jest więcej niż chorych na covid od początku pandemii, wiec zastanów się zanim coś napiszesz.

derekk
derekk
1 rok temu
Reply to  Agata

To ty się zastanów bo piszesz takie głupoty jak szescioletnie dziecko jeśli porównujesz złe odżywianie i jego skutki dla służby zdrowia i skutki zakażnej pandemii to dziecko idź dorośnij i nie ośmieszaj się na publicznym forum–

Kefas
Kefas
1 rok temu
Reply to  derekk

Osoby zaszczepione, tak samo zabierają miejsce w szpitalu gdy zachorują na covid. I zawsze jedna osoba zaszczepiona czy nie zajmuje jedno miejsce szpitalu. Tak samo jak jedna osoba decyduje o jednej osobie w przypadku szczepienia się bądź nie. I każda osoba jak umiera, to nie ma to dla niej znaczenia czy zginie w wypadku sama czy w dużej katastrofie

Marta
Marta
1 rok temu

to było oczywiste, ze żądanie info o szczepieniu jest bezprawiem. nie wiedzą tego tylko 'szczekacze’ z telewizji i portali internetowych (pokroju wp, onet – te 'oblepione’ licznikami zgonów i zakażeń)… śmieszne jest to ze sami ludzie podpuszczeni przez ;’wolne media’ mówili by każdemu że maja wirusa lub są zaszczepieni… ale ciekawe czy info o posiadaniu wirusa HIV lub kiły także chętnie by ogłaszali? albo odpowiedzieli jakby pani w biedronce zapytała?